Inflacja konsumencka obniży się do poniżej 3 proc. r/r, być może nawet sięgnie 2,5 proc. w marcu 2024 r., prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

W I kwartale br. ten spadek może być nawet szybszy, niż przewidywano w naszej projekcji listopadowej NBP. W efekcie inflacja w najbliższych miesiącach może obniżyć się nawet poniżej 3 proc.. To jest blisko celu inflacyjnego NBP, który wynosi - jak państwo wiedzą - 2,5 proc. A nawet powiedziałbym, że możliwe jest, że będziemy dokładnie w 2,5-proc. inflacji, a nawet trochę niżej. Ale po wyliczeniu z modelu ekonomicznego wychodzi nam ok. 3 proc., lekko poniżej 3 proc. - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Reklama

Dodał, że 3 proc. inflacji oznacza wynik w paśmie odchyleń od celu, który zdefiniowany jest jako 2,5 proc.+/- 1 pkt proc.

Więc w marcu będziemy w celu inflacyjnym albo bardzo blisko od niego, będziemy w paśmie odchyleń - stwierdził prezes banku centralnego.

Reklama

Komunikat RPP

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu RPP napisano, że dynamika inflacji konsumenckiej w ujęciu rocznym prawdopodobnie istotnie spadnie w najbliższych miesiącach. Rada oceniła, że kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce.

GUS: Inflacja wyniosła 6,1 proc.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka wyniosła (według wstępnych danych) 6,1 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r. wobec 6,6 proc. r/r w listopadzie. Konsensus rynkowy wynosił: +6,5 proc. r/r i +0,3 proc. m/m.