Początkowo niedziele handlowe ostatniego miesiąca 2023 roku miały wypadać 17 i 24 grudnia. Jednak otwarcie sklepów w Wigilię oburzyło przedstawicieli handlu. Sklepy w ten dzień miały być otwarte maksymalnie do godziny 14:00. Wystąpiono więc z inicjatywą zakładającą zmiany w zakazie handlu. 29 listopada Sejm przyjął ustawę autorstwa Trzeciej Drogi, a 4 grudnia Andrzej Duda ją podpisał. Dzięki niej zmieniły się terminy niedziel handlowych w grudniu 2023 roku.

Reklama

Wyznaczono dwa nowe terminy niedziel handlowych w grudniu. Były to 10 i 17 grudnia. Natomiast Wigilia 2023, przypadająca w niedzielę, będzie dniem wolnym od pracy. Niedziela handlowa z Wigilii została więc przeniesiona na 10 grudnia.

Wigilia 2023: Czy 24 grudnia zrobimy zakupy?

W niedzielę, 24 grudnia nie zrobimy zakupów. W Polsce zostanie zamknięta większość sklepów. Nie będą obowiązywały żadne krótsze godziny, w których czynne będą supermarkety typu Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan czy Carrefour.

Zakupy w Wigilię zrobimy jedynie w małych osiedlowych sklepach np. Żabkach. Warto jednak mieć na uwadze, że w tych placówkach sam właściciel (franczyzobiorca) ustala godziny otwarcia i najprawdopodobniej sklepy w Wigilię będą czynne krócej niż zwykle.

Reklama

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami zakaz nie obowiązuje w placówkach handlowych, gdzie handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną. Taka osoba może otworzyć sklep, ale pod warunkiem, że pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

Zmiany w niedzielach handlowych. Dlaczego 24 grudnia nie zrobimy zakupów?

Przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę przewidywały możliwość handlu w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie. Kwestią kontrowersyjną było jednak to, że ostatni dzień, w którym handel byłby dozwolony przed świętami, przypadałby na Wigilię. Taka sytuacja wywoływała sprzeciw ze strony pracowników oraz niektórych związków zawodowych.

W związku z wprowadzoną zmianą w ustawie będziemy mieć możliwość zrobienia świątecznych zakupów jedynie 10 i 17 grudnia. W tych konkretnych dniach sklepy będą otwarte w standardowych godzinach. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie placówki będą zamknięte 24 grudnia.

Jakie sklepy będą otwarte w Wigilię 2023?

Otwarte będą miejsca, w których "za ladą" stanie sam właściciel, a także obiekty handlowe takie jak stacje benzynowe, apteki, placówki pocztowe, lokale gastronomiczne, kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, kawiarnie, sklepy na dworcach kolejowych.

Zakupy zrobią również osoby wybierające się w podróż – sklepy będą bowiem czynne na lotniskach oraz dworcach PKP, a także w hotelach i szpitalach.