PKP chce wydać 6,5 mln euro (26,7 mln zł) na sporządzenie szegółowej analizy dotyczącej planowanych inwestycji w węźle warszawskim - dowiedziało się radio RMF FM. "To wielkie opracowanie, które ma dać odpowiedź, jak ma wyglądać w ostatecznym kształcie przebudowa tego, co już mamy w tej chwili, czyli zarówno odcinków linii wewnątrz miasta, jak również całej infrastruktury towarzyszącej liniom kolejowym" - stwierdził Krzysztof Łańcucki z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Reklama

>>> Nieuczciwa konkurencja spółek PKP

Jednak zdaniem profesora Wojciecha Suchorzewskiego, specjalisty od infrastruktury transportowej, kwestia budowy nowych przystanków w stolicy nie może być dla PKP najważniejsza. "Proszę mi przedstawić dowód, że tych pieniędzy kolej nie może wydać lepiej" - powiedział. Według Suchorzewskiego kolej powinna inwestować w tabor oraz poprawiać jakość świadczonych usług. Poza tym, istnieje zagrożenie, że wnioski z kosztownej analizy nie będą po myśli kolejarzy i ostatecznie wylądują w szufladzie.

Kontrowersja wzbudza także gigantyczna kwota, którą koleje są gotowe wydać. Co gorsza, nie ma gwarancji, że opisane w analizie inwestycje będą zrealizowane. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy uda się kolejarzom pozyskać z unijnych funduszy po 2012 r.