We wtorek przed południem kończy się w Komisji Europejskiej formalna procedura podejmowania decyzji w tej sprawie. RMF FM jako pierwsze informowała w piątek, że decyzja już zapadła. Teraz informację potwierdza wysoki rangą urzędnik KE. Pieniądze dla Polski są już przesądzone - stwierdził.

Reklama

Jest mało prawdopodobne, by wpłynęły do końca grudnia. Urzędników brukselskich czeka przerwa świąteczna, a dzisiejszą decyzję unijnych komisarzy, muszą jeszcze zaakceptować 8 grudnia ministrowie finansów 27 krajów. Jeszcze się nie zdarzyło, aby taki wniosek KE został odrzucony.

W przypadku wspomnianych funduszy nie chodzi o "odblokowanie" KPO, które wciąż jest uzależnione od spełnienia kamieni milowych związanych z praworządnością w Polsce.

Reklama

Pieniądze, o których mowa to dodatkowe środki na uniezależnienie energetyczne od Rosji. Zaliczka nie jest uwarunkowana stanem praworządności w naszym kraju.

Wypłata tej zaliczki nie jest uwarunkowana spełnieniem kamieni milowych.

Kamienie milowe

Na 59,8 mld euro polskiego KPO składają się pożyczki (34,5 mld euro) i dotacje (25,3 mld euro). Plan przewiduje 55 reform i 56 inwestycji.

"Trzy +nadrzędne kamienie milowe+, związane ze wzmocnieniem ważnych aspektów niezawisłości polskiego sądownictwa i wykorzystaniem Arachne, narzędzia informatycznego, wspierającego państwa członkowskie w zwalczaniu nadużyć finansowych, pozostają bez zmian w zmienionym planie Polski. Oznacza to, że po otrzymaniu wniosku o płatność w ramach RRF wypłata będzie możliwa dopiero wtedy, gdy Polska osiągnie w zadowalający sposób te trzy +nadrzędne kamienie milowe+" - podała Komisja Europejska.