Ząb Lennona, kamień nerkowy aktora ze "Star Treka"

Wysokie pozycje na listach dziwnych przedmiotów sprzedawanych da duże pieniądze niezmiennie zajmuje… kamień nerkowy Williama Shatnera (aktora znanego ze "Star Treka"), sprzedany za 25 tys. dolarów (podawana jest też kwota 24 tys.). Czy taki zakup brzmi kusząco? Cóż, w przypadku tej historii pewnym "wytłumaczeniem" dla nabywcy może być fakt, że pieniądze aukcji aktor przeznaczył na cel charytatywny.

Inaczej było w przypadku osoby, która za równowartość prawie 100 tys. zł kupiła… ząb trzonowy Johna Lennona. W tym przypadku jednak istnieje inne wyjaśnienie. "Szczęśliwym nabywcą" nietypowej pamiątki po jednym z Beatlesów był kontrowersyjny kanadyjski dentysta, dr Michael Zuk. Jest on posiadaczem kolekcji zębów słynnych ludzi.

Reklama

Dziwne przedmioty sprzedawane za duże pieniądze: pamiątki po Marlin Monroe

Reklama

Skoro już jesteśmy przy dziwnych przedmiotach sprzedawanych za duże pieniądze, do których "pozyskania" przyczyniła się medycyna, trzeba też wspomnieć o zdjęciach rentgenowskich Marlin Monroe. W 2010 r. zestaw trzech zdjęć rentgenowskich z dokumentacji medycznej słynnej gwiazdy został sprzedany za 45 tys. dolarów. Prześwietlenia zostały wykonane w 1954 r. i przedstawiały klatkę piersiową Marlin.

Pamiątki po tej aktorce od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o cenach osiąganych przez sukienki, które nosiła. Najdroższa z nich, znana jako "Happy Birthday Mr. President Dress" została sprzedana za 4,8 mln dolarów, stając się tym samym najdroższą sukienką w historii. Poprzednia rekordzistka również należała do Marlin Monroe. To z kolei była słynna "Metro Dress", czyli biała sukienka, którą aktorka miała w słynnej scenie z filmu "Słomiany wdowiec". Nabywca zapłacił za nią 4,6 mln dolarów.

Za bardziej ekscentryczny, ale też tańszy, można uznać inny "nabytek" związany z amerykańską aktorką. W 1992 r. twórca "Playboy'a", Hugh Hefner, kupił miejsce na cmentarzu obok grobu Marlin Monroe. Za kryptę w Westwood Village Memorial Park w Los Angeles zapłacił 72 tys. dolarów. W jednym z wywiadów wyjaśnił, że "spędzenie wieczności obok Marilyn jest zbyt nęcące, by z tego nie skorzystać".

Dziwne przedmioty sprzedawane za duże pieniądze: pamiątka po zabójcy

W 2013 r. na aukcję trafiła obrączka Lee Harvey'a Oswalda oskarżonego o zabicie prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego. Oswalda aresztowano, ale proces nigdy się nie odbył, ponieważ dwa dni po zatrzymaniu został zastrzelony przez Jacka Ruby'ego, gangstera i właściciela klubu nocnego z Dallas. Obrączka została zwrócona wdowie po Oswaldzie kilkadziesiąt lat pod tamtych wydarzeniach. Tuż po tym fakcie Marina Oswald Porter postanowiła ją sprzedać. Obrączka domniemanego zabójcy Kennedy'ego osiągnęła cenę 108 tys. dolarów.