Iran stał się jednym z głównych militarnych stronników Rosji. W zamian za otrzymanie ponad 300 dronów kamikadze, Rosja zamierza teraz dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe, podkopując zarówno bezpieczeństwo Bliskiego Wschodu, jak i międzynarodowe - musimy ujawnić tę umowę. W istocie, właśnie teraz to zrobiłem - powiedział Wallace w Izbie Gmin, składając sprawozdanie na temat wojny na Ukrainie.

Reklama

Iran już wcześniej dostarczył drony, które Rosja wykorzystała do ataków na Ukrainę, ale jak wyjaśniały władze w Teheranie, zostały one wysłane przed rozpoczęciem konfliktu. Wielka Brytania, podobnie jak USA i UE, nałożyły sankcje na irańskich oficjeli zaangażowanych w przekazywanie dronów, jak i na producentów.

Reklama

Wallace podkreślił, że Rosja "nie osiągnęła żadnego ze swoich celów strategicznych na Ukrainie" i w szybkim tempie traci żołnierzy oraz dowódców. - Ani jeden dowódca operacyjny, który był 24 lutego, teraz nie dowodzi. Rosja straciła znaczną liczbę generałów i dowódców. Pogłoski o odwołaniu (ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego) generała (Walerija) Gierasimowa utrzymują się, a Putin odsuwa od siebie odpowiedzialność za ciągłe niepowodzenia wojskowe na Ukrainie. Rosną wysokie wskaźnik ofiar i niezadowolenie społeczne - wyliczał minister obrony.

Przywołując pojawiającą się od pewnego czasu liczbę, Wallace powiedział, że od początku wojny ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy zginęło, jest rannych lub zdezerterowało. Dodał, że zniszczonych zostało ponad 4500 pojazdów opancerzonych oraz ponad 140 helikopterów i samolotów. Ale wskazał także na ogrom ofiar wśród ludności Ukrainy, mówiąc, że "każdego dnia pojawiają się kolejne doniesienia na temat gwałtów, arbitralnych zatrzymań, tortur, złego traktowania, zgonów w areszcie i pozasądowych egzekucji".

Wallace poinformował też o wsparciu udzielanym Ukrainie w związku z zimą, w tym o przekazywaniu jej siłom zbrojnym zestawów pomagających przetrwać ekstremalnie zimne temperatury. "Wielka Brytania przekazała do tej pory 900 generatorów na Ukrainę i wysłała około 15 tys. zestawów na ekstremalnie zimną pogodę dla ukraińskich sił zbrojnych, w tym odzież na zimną pogodę, grube śpiwory i izolowane namioty. Przewidujemy, że do świąt Bożego Narodzenia zostanie dostarczonych 10 tys. kolejnych zestawów na zimę" - powiedział minister.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński