Toczyły się trudne rozmowy z wykonawcą, zmieniły się ceny produktów i materiałów, mamy inflację. Odnieśliśmy sukces, porozumieliśmy się, będą kontynuowane prace - przekazał na zwołanej w piątek przed ratuszem konferencji prasowej dotyczącej budowy II linii metra prezydent Rafał Trzaskowski. Mamy porozumienie, kontrakt obejmuje budowę trzech stacji pasażerskich - Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz stacji techniczno-postojowej. Długość tego odcinka to prawie cztery kilometry – sprecyzował.

Reklama

Rozmowy trwały od października

Rozmowy w tej sprawie trwały od października. Wtedy wydano ostatnie z pozwoleń na budowę, czyli wykonawca drugiej linii metra czekał na nie prawie dwa lata. W tym czasie sygnalizował, że realizacja kontraktu zgodnie z kosztorysami z 2018 roku nie będzie możliwa. W piątek strony osiągnęły ustne porozumienie. Już wiemy mniej więcej, o jakich kwotach będziemy mówić, ale wszystko będzie indeksowane o inflację. Postępujemy zgodnie z tym, co mówi rząd, dlatego że rząd też ma problemy z kończeniem inwestycji. Dlatego postępować będziemy zgodnie z prawem i zaleceniami - powiedział Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że prace wkrótce ruszą.

Metro podpisało umowę z konsorcjum Gülermak i Astaldi na realizację ostatniego, zachodniego odcinka II linii w listopadzie 2018 r. Kontrakt jest realizowany w formule projektuj i buduj.

Autor: Luiza Łuniewska