"Stany Zjednoczone są gotowe, by przełożyć spotkanie na najwcześniejszy możliwy termin, ponieważ wznowienie inspekcji jest priorytetem, by utrzymać traktat jako instrument stabilności" - oznajmił resort dyplomacji cytowany przez agencję AP. Jak dodano, strona rosyjska nie przedstawiła powodów przełożenia spotkania, ani nie zaproponowała nowej daty. O przyczynach nie wspominał też komunikat rosyjskiego MSZ.

Reklama

Wznowienie rozmów w ramach komisji, podczas których omawiane są szczegóły wzajemnych inspekcji wojskowych w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START, zostało pierwotnie zapowiedziane na początku listopada i miało odbyć się w Kairze. Według rzecznika Departamentu Stanu Neda Price'a, miało ono pokazać zaangażowanie obu stron w redukcję ryzyka i utrzymanie stabilności strategicznej.

Komisja ostatni raz spotkała się w październiku 2021 r. w Genewie. W sierpniu br. Rosja nieoczekiwanie zawiesiła inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński