Scholz zadeklarował dalsze wsparcie ze strony Niemiec w celu zapobieżenia globalnej klęsce głodu na tle wojny agresji Rosji na Ukrainę. W oświadczeniu wideo stwierdził, że Niemcy zapewnią kolejne 10 milionów euro na transporty zboża z Ukrainy w koordynacji ze Światowym Programem Żywnościowym.

Reklama

Scholz przemawiał w związku z konferencją w Kijowie "Grain from Ukraine - bravery feeds planet". Zwracając się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, kanclerz powiedział: Dziś upamiętniamy Hołodomor. Ten głód na Ukrainie, celowo wywołany przez ówczesnego sowieckiego dyktatora Józefa Stalina, pochłonął w latach 1932 i 1933 życie nawet czterech milionów Ukraińców.

Dziś zgadzamy się, że głód nie może być już nigdy więcej używany jako broń - powiedział Scholz Dlatego nie możemy zaakceptować tego, czego obecnie doświadczamy: najgorszego od lat globalnego kryzysu żywnościowego z niszczącymi konsekwencjami dla milionów ludzi (...).

Zdaniem Scholza Rosja zaostrzyła tę sytuację, celując w infrastrukturę rolną na Ukrainie i blokując od miesięcy porty Morza Czarnego. Ta cyniczna wojna Rosji nie może być akceptowana - stwierdził kanclerz.

Z Berlina Berenika Lemańczyk