W czwartek odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w słowackich Koszycach, z udziałem premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali, Eduarda Hegera i Viktora Orbana.

Reklama

Odezwa Orbana do UE

Po spotkaniu premier Orban stwierdził, że "jeśli wojna w Ukrainie będzie długo trwała, to fala migracyjna będzie wzrastać". Dlatego chodzi o to, by UE przyjęła na siebie choć częściowo to obciążenie - podkreślił.

Zdaniem szefa węgierskiego rządu "presja migracyjna z południa również będzie się zwiększać". Dlatego poinformowałem moich kolegów, że z Austrią i Serbią utworzyliśmy wspólnie nowy format, którego celem jest wzajemna pomoc podczas ochrony granic. Lepiej niż obecnie nie możemy już chronić granic węgiersko-serbskiej - powiedział Orban.

Przesunięcie ochronę granicy

Według niego, należy jeszcze bardziej przesunąć ochronę granicy na południe, między Macedonią i Serbią. Uzgodniliśmy, że my poślemy żołnierzy i pomoc finansową, abyśmy mogli na południu chronić się przed nielegalną migracją - poinformował.

Jeśli chodzi o NATO, to rząd zdecydował - i poinformowaliśmy Szwecję i Finlandię - że Węgry wspierają członkostwo tych dwóch państw w NATO - zadeklarował Orban.

Reklama

Autorzy: Agata Zbieg, Grzegorz Bruszewski

agz/ gb/ par/