Nigdy nie mieliśmy w Niemczech kanclerza, który by z takim brakiem szacunku odnosił się do swoich koalicjantów, z takim lekceważeniem traktował instytucje naszego państwa, sąsiadów oraz partnerów międzynarodowych na całym świecie - powiedział Merz w sobotę w trakcie odbywającej się w Augsburgu (Bawaria) konferencji partyjnej Unii.

Reklama

Brak szacunku dla Steinmeiera

Merz zarzucił też całemu rządowi federalnemu "niewystarczający szacunek" dla prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Podczas piątkowego przemówienia Steinmeiera w prezydenckiej siedzibie w Bellevue, dotyczącego głównych wyzwań i zadań dla kraju w obecnym trudnym czasie, zabrakło nie tylko kanclerza Scholza i członków jego gabinetu, ale też liderów grupy parlamentarnej obecnej koalicji rządzącej.

Żaden z członków rządu federalnego nie uznał swojej obecności za konieczną. Nie sądziłem, że możliwy jest taki brak szacunku dla głowy naszej głowy państwa - podkreślił Merz.

Reklama

Podczas konferencji szefowie chadeckich partii CDU (Friedrich Merz) i CSU (Markus Soeder) omówili dalszy kierunek wspólnych działań i idee, "którymi powinny kierować się Niemcy". Rok 2021 nie powinien się powtórzyć - powiedział Merz, komentując ubiegłoroczną przegraną Unii w wyborach federalnych.