Nowy odcinek drugiej linii metra, który w środę oficjalnie został otwarty obejmuje stacje: Zacisze – pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną, Kondratowicza – przy skrzyżowaniu ulic Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno – przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej.

Reklama

Inwestycje za pieniądze UE

Stacje łączą ponad cztery kilometry torowiska. Za ostatnią stacją powstała również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Wybudowane zostały też trzy wentylatornie.

Na środowej konferencji prasowej prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że nie byłoby tej inwestycji bez pieniędzy Unii Europejskiej. To trzeba jasno podkreślać na każdym kroku, dlatego, że inwestycji z Unii Europejskiej w Warszawie i w Polsce jest mnóstwo. Przypominam, że Warszawa ponad 18 mld zł uzyskała z Unii Europejskiej i dzisiaj te pieniądze są konieczne, dlatego, że chcemy kończyć kolejne stacje metra - powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, że długość nowo otwartego odcinka wynosi prawie 4 km. Dodał, że w okolicach mieszka ok. 150 tys. osób i otwarcie nowych stacji powinno ułatwić życie mieszkańcom okolicy, ale również m.in. mieszkańcom Białołęki.

Zmiana częstotliwości kursowania

Prezydent stolicy poinformował też, że od czwartku zmieni się częstotliwość kursowania. Metro będzie jeździło co 2 minuty i 50 sekund. Wprowadzone zostaną również zmiany w kursowaniu warszawskiego transportu publicznego. Pojawią się m.in. nowe linie. "Mieszkańcy Bródna będą mogli dojeżdżać metrem do centrum w 20 minut, tak jak ja z Kabat" - powiedział Trzaskowski.

30 czerwca otwarte zostały dwie stacje metra linii M2 na Bemowie: Ulrychów - położona w ciągu ul. Górczewskiej i Bemowo zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich przy dzielnicowym ratuszu.

II linia metra połączy Bemowo z Bródnem i liczyć 21 stacji.

Autorzy: Marcin Chomiuk, Marta Stańczyk