Firma Viessmann wybuduje w Polsce fabrykę, w której powstanie nawet 3 tys. nowych miejsc pracy. Jeszcze niedawno Polacy jeździli do Niemiec zbierać szparagi. Dziś niemieckie inwestycje technologiczne trafiają do Polski. - napisał na Twitterze szef rządu.

Reklama

Premier na uroczystości wkopania kamienia węgielnego

Szef rządu podkreślił, że inwestycję zrealizuje firma rodzinna, zaangażowana od wielu lat w tworzenie innowacyjnych produktów w sferze energetyki i w szerszym obszarze inwestycji przemysłowych. To jest firma Viessmann, która w Polsce jest obecna już od dziesięcioleci. Współpraca układa się bardzo dobrze - wskazał premier Mateusz Morawiecki. "Nowa inwestycja docelowo, jak usłyszałem, ma stworzyć 3 tys. miejsc pracy" - zaznaczył. Według szefa rządu "to wspaniała informacja dla mieszkańców Legnicy, całego byłego województwa legnickiego, subregionu legnickiego, całego województwa dolnośląskiego".

Zdaniem Morawieckiego inwestycja ta będzie wytyczała przyszłość rozwoju tego regionu, regionu legnickiego. Szef rządu ocenił, że odpowiedzią na politykę Rosji, która prowadzi do niezgody i niepewności, jest więcej innowacyjnych inwestycji, ekologicznych i energooszczędnych. Jego zdaniem takie inwestycje mówią naszym geopolitycznym adwersarzom ze Wschodu, że nie damy im się zastraszyć. Premier podkreślił, że dzięki produktom wytwarzanym w nowej fabryce rachunki Polaków za energię będą mogły być niższe.

Według premiera Polska staje się centrum rozwoju pomp ciepła, technologii energooszczędnych, technologii wysoko zaawansowanych i innowacyjnych produktów, które mają służyć do obniżenia rachunków za prąd i do tego, aby to, co służy ochronie środowiska, jednocześnie służyło ochronie portfeli Europejczyków i Polaków.Dziś coraz częściej ekologiczne równa się ekonomiczne, czyli to, co sprzyja środowisku naturalnemu, jednocześnie prowadzi do zmniejszenia rachunków za prąd rachunków, za energię i właśnie temu będzie służyć ta fabryka, (...) właśnie temu, aby rachunki Polaków, rachunki wszystkich Europejczyków były niższe, bo tutaj będą produkowane najnowocześniejsze na świecie pompy ciepła - powiedział Morawiecki.

Reklama

Premier podkreślił też, że inwestycja w Legnicy jest kolejnym dowodem na to, że współpraca między administracją rządową i samorządową oraz inwestorami przebiega sprawnie. Morawiecki podkreślił, że rząd zrobi wszystko, aby przyciągać inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy i żeby Polska gospodarka rozwijała się w sposób zrównoważony.

List marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników uroczystości, który odczytał poseł Wojciech Zubowski (PiS), podkreśliła, że w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie "największa inwestycja w historii grupy Viessmann". Zwróciła uwagę, że to kolejny projekt światowego lidera systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych realizowany w regionie. "Nowy zakład da dodatkowe miejsca pracy, a zarazem szansę na szybsze tempo rozwoju procesów gospodarczych i technologicznych w naszym regionie i kraju" - zaznaczyła.Według niej to także sygnał, "że zwiększa się atrakcyjność inwestycyjna Polski i Dolnego Śląska, co oznacza dla naszego kraju wymierne ekonomiczne korzyści".

Witek skierowała "słowa ogromnego uznania" do przedstawicieli przedsiębiorstwa za wdrażanie "przyjaznych dla ludzi i środowiska rozwiązań technologicznych, a także popularyzowanie efektywnego i świadomego zarządzania energią", co - jej zdaniem - w dzisiejszych czasach ma wyjątkową wartość.

autor: Magdalena Jarco, Łukasz Pawłowski, Aneta Oksiuta, Roman Skiba