Reklama

Troje przedstawicieli liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim zaapelowało w poniedziałek o poddanie pod głosowanie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE Ursuli von der Leyen. Jako powód podają zaakceptowanie przez Komisję polskiego KPO.

"Bardzo jasna" strategia KE

Wniosek został przygotowany przez holenderską europosłankę Sophie in't Veld, byłego premiera Belgii Guya Verhofstadta i Hiszpana Luisa Garicano, który jest wiceprzewodniczącym frakcji Odnowić Europę. Aby trafić pod głosowanie, pomysł musi najpierw uzyskać poparcie co najmniej jednej dziesiątej posłów do PE, czyli 71 parlamentarzystów. Odnowić Europę ma 103 deputowanych.

Reklama

Oczywiście ugrupowanie polityczne ma prawo złożyć wniosek o wotum nieufności, ale wydaje nam się, że jest to dokładnie ten rozwój wypadków, na którym zależy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi: konflikcie wewnątrz UE, a w szczególności izolowaniu Polski – powiedział PAP w poniedziałek wysoki urzędnik Komisji Europejskiej.

Nasza strategia jest bardzo jasna: chcemy nadać dla Polski, podobnie jak dla wszystkich państw członkowskich, pozytywną dynamikę dla reform (w przypadku Polski wymiaru sprawiedliwości) poprzez przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy, który daje perspektywę dostępu do środków Funduszu Odbudowy. Jak wiadomo, w przypadku Polski żadne środki nie będą wypłacane, dopóki kamienie milowe nie zostaną osiągnięte – dodał urzędnik KE.

Reklama

PO-PiS zgodny w krytyce

Działania europosłów skrytykował europoseł Bogdan Rzońca (PiS). Brukselskie trio: Guy Verhofstadt, Sophie In’t Veld i Luis Garicano nie może pogodzić się z akceptacją polskiego KPO. (...) Lewicowo-liberalne lobby nadal chce zablokować pieniądze dla Polski – wskazał.

Europoseł Andrzej Halicki (PO) powiedział, że polscy europosłowie jego delegacji nie poprą wniosku o odwołanie von der Leyen. Ci, którzy atakują KE za to, że stworzyła bardzo dobry, bardzo konkretny dokument, albo go nie przeczytali, albo chcą zdestabilizować prace Komisji Europejskiej. Takiej destabilizacji mogą życzyć sobie tylko wrogowie Europy. Wszyscy, którzy osłabiają dziś KE, na pewno nie służą Europie – wskazał.

Verhofstadt, cytowany przez agencję informacyjną AFP, oznajmił, że skoro Ursula von der Leyen "w dalszym ciągu odmawia poważnego stosowania zasad mechanizmu warunkowości", które uzależniają wypłaty środków unijnych od przestrzegania przez państwa członkowskie zasad praworządności, to Odnowić Europę "wycofuje swoje poparcie".

Zielone światło dla KPO

W ubiegłą środę KE dała zielone światło dla polskiego planu odbudowy o wartości 35,4 mld euro, wstrzymując go wcześniej przez ponad rok i oskarżając Polskę o naruszanie niezawisłości sędziów. Zobowiązania polskiego rządu w tej kwestii doprowadziły jednak do zdjęcia blokady.

Aby wniosek o wotum nieufności został przyjęty w parlamencie, musi za nim zagłosować dwie trzecie europosłów.