W komunikacie na Twitterze Podolak oświadczył, że Rosja wywozi "krwawe ziarno" do Syrii. "Każdy marynarz, który bierze udział w rosyjskiej siatce i pomaga w sprzedawaniu mienia uzyskanego z przestępstwa zostanie zidentyfikowany" - zapewnił. Jak dodał, za każdym z tych marynarzy wydany zostanie międzynarodowy list gończy.

Reklama

"W każdym porcie na szabrowników będzie czekać Interpol z nakazem aresztowania" - dodał Podolak.

"Ukradli pół miliona ton"

"Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy" - poinformował wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki.

Reklama

- Widzimy, że skradziono blisko pół miliona ton zbóż - powiedział Wysocki w państwowej telewizji. - Mamy dowody na to, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach, w obwodach chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim - podkreślił. Dodał, że okupant przesyła skradzione zboże do Rosji - albo bezpośrednio, albo przez kontrolowany przez siebie ukraiński Krym.

Wysocki ostrzegł, że w ręce Rosjan może także wpaść zboże zebrane podczas najbliższych żniw. - Mamy nadzieję, że przed rozpoczęciem żniw, które w południowych regionach zaczną się już w najbliższych tygodniach, uda nam się wygrać i odzyskać te terytoria - zaznaczył.

"Chcieli sprzedać zboże w Egipcie i Libanie"

Według ukraińskiego rządu Rosjanie chcieli sprzedać skradzione na Ukrainie zboże w Egipcie i Libanie, ale nie zgodziły się na to władze tych państw. Rosyjski statek, który prawdopodobnie transportował skradzione ukraińskie zboże wszedł do portu w Latakii w Syrii - informowała w niedzielę telewizja CNN.

Wiceminister podkreślił, że Ukraina współpracuje z ONZ, Unią Europejską, USA, Wielką Brytanią i państwami importującymi zboże, by wznowić eksport ukraińskiej produkcji spożywczej.

Ukraińskie porty są zablokowane od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę; w silosach znajduje się obecnie ponad 20 mln ton zbóż przeznaczonych na eksport. Przed 24 lutym Ukraina eksportowała 5 mln ton zbóż miesięcznie. Ukraińskie rolnictwo odpowiadało za 12 proc. światowej produkcji pszenicy, 15 proc. produkcji kukurydzy oraz połowę globalnej produkcji oleju słonecznikowego.