Jak wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, większość (59 proc.) ankietowanych popiera pomysł, by państwo wsparło kredytobiorców złotówkowym. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 9 proc. nie ma zdania. W podziale na elektoraty największymi zwolennikami tej koncepcji są wyborcy Lewicy (81 proc.), Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej (po 64 proc.). Na „nie” są sympatycy Konfederacji (78 proc.) i PSL (69 proc.).

Czy Glapiński i RPP skutecznie walczą z inflacją?

Zapytaliśmy też respondentów, czy prezes NBP Adam Glapiński i Rada Polityki Pieniężnej skutecznie walczą z inflacją. Tu również ocena jest jednoznaczna, bo 72 proc. ankietowanych uważa, że nie, zaś przeciwnego zdania jest co piąty badany. Także w tym przypadku elektorat partii rządzącej jest istotnie podzielony - dobrze działania prezesa NBP i rady ocenia 40 proc., źle - 34 proc., a co czwarty sympatyk PiS nie ma wyrobionej opinii.
Reklama

Glapiński nadal prezesem NBP?

Gdyby przyszłość starającego się o drugą kadencję szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego zależała od uczestników badania, to straciłby pracę. Aż 71 proc. respondentów uważa, że nie powinien być dłużej szefem banku centralnego, a tylko 19 proc. jest „za”. W tej kwestii nawet elektorat PiS jest podzielony - Adama Glapińskiego na fotelu prezesa NBP chce widzieć 46 proc., przeciwnego zdania jest 31 proc., a opinii w tej sprawie nie ma 23 proc. badanych.