Jak obniżenie stóp procentowych wpływa na kredyt? Spłacana miesięczna rata się zmniejszy. Wciąż jednak frank będzie atrakcyjniejszą walutą. "Nawet w sytuacji obniżki stóp o 100 punktów bazowych, kredyt w euro będzie o 1 punkt proc. wyższy niż kredyt we frankach szwajcarskich" - portal money.pl cytuje Pawła Majtkowskiego z Expandera.

"Nie ma obecnie nikogo, kto by zakładał, że stopy pozostaną bez zmian, albo zostaną obniżone o 25 pkt. bazowych. My się spodziewamy obniżki o 50 punktów i taki też jest konsensus rynkowy" - powiedział cytowany przez portal money.pl, Adam Antoniak, ekonomista z BPH.

To druga redukcja w ciągu zaledwie miesiąca. Poprzednią Eurobank wprowadził 6 listopada. Główna stopa została obniżona wtedy do 3,25 procent z 3,75 procent. Część ekspertów sugeruje nawet, że do końca lutego 2009 roku, główna stopa spadnie do 2,25 procent.

Money.pl przypomina też jedną podstawową prawdę - ktoś, kto bierze kredyt w euro, musi brać pod uwagę, że za kilka lat cała Polska znajdzie się w strefie europejskiej waluty i na euro zostaną przewalutowane kredyty złotówkowe. W ich wypadku marże bankowe są znacznie niższe. Rada Polityki Pieniężnej i tak prawdopodobnie w najbliższych miesiącach obniży stopy.