Od dziś obywatele Ukrainy mogą podróżować pociągami Kolei Mazowieckich całkowicie bezpłatnie (...) Jest to jedyna możliwa decyzja w momencie, gdy tak wielu przyjaciół z Ukrainy potrzebuje naszej pomocy, wsparcia i schronienia - przekazała rzeczniczka Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego Marta Milewska.

Reklama

Wcześniej prezydent Rafał Trzaskowski poinformował o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej. Informacja na ten temat widnieje już na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. "Decyzją Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego osoby legitymujące się ukraińskim dokumentem tożsamości mogą podróżować komunikacja miejską WTP za darmo" - czytamy.

PKP Intercity

Jako pierwsza o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów dla Ukraińców poinformowała spółka PKP Intercity. Chodzi o przejazdy w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w okresie najbliższych czterech tygodni. W jej ślad poszli inni przewoźnicy - to m.in. spółka Polregio. W jej informacji prasowej poinformowano, że przewoźnik jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi, na których zlecenie realizuje przewozy. Czasowe bezpłatne przewozy dla Ukraińców wprowadziły też m.in. Koleje Dolnośląskie.

Reklama

Koleje Dolnośląskie

Rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował w sobotę, że każdy pasażer Kolei Dolnośląskich z obywatelstwem ukraińskim otrzyma tzw. bilet zerowy. Nowe zasady obowiązują od soboty, 26 lutego do niedzieli, 6 marca. - W zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie, termin obowiązywania ulgi może zostać przedłużony – podkreślił.

Wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim oraz gotowość do udzielenia pomocy – jednym z działań jest właśnie umożliwienie bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Dolnośląskich obywatelom ukraińskim – powiedział, cytowany w komunikacie marszałek województwa Cezary Przybylski.

Reklama

Darmowe przejazdy dotyczą zarówno tych obywateli Ukrainy, którzy przekraczają granicę w ostatnich dniach i godzinach, jak i tych, którzy w Polsce są od dawna.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Do urzędów i instytucji, które oferują pomoc dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy dołączyła Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Od soboty obywatele Ukrainy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami ŁKA - podała rzeczniczka prasowa przewoźnika Iwona Borowińska

O bezpłatnych przejazdach w ŁKA poinformowano w sobotę po południu.

W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie, od 26 lutego 2022 roku do odwołania, obywatele tego kraju mogą podróżować pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej bez uiszczania opłaty za przejazd - przekazała Borowińska.

Jak dodała, podstawą do bezpłatnego przejazdu będzie okazanie obsłudze pociągu dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Polregio

Przejazd pociągami Polregio ma być bezpłatny dla obywateli Ukrainy na terenie całego kraju - poinformowała spółka w informacji prasowej. Jak dodano, przewoźnik jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi, na których zlecenie realizuje przewozy.

Polregio jest również przygotowane do przekazania zmodyfikowanych wagonów typu 120A, by pomóc ludziom ewakuowanym od granic z Ukrainą, w tym osobom chorym z koniecznością przejazdu w pozycji leżącej - przekazano.

Ponadto, spółka jest przygotowana do uruchomienia składów wahadłowych na trasie z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla/Medyki do Krakowa, jeśli zapadnie taka decyzja na poziomie upoważnionego ministerstwa.

W porozumieniu z Marszałkami Województw uruchamiamy dla obywatelek i obywateli Ukrainy dodatkowe darmowe pociągi, by mogli bezpiecznie przemieścić się z terenów dotkniętych wojną - powiedział cytowany w informacji prasowej prezes Polregio Artur Martyniuk.

Jak podkreśliła spółka "z punktu widzenia obywateli Ukrainy wydłużenie połączenia na odcinku Medyka-Przemyśl jest kluczowe, aby ułatwić przemieszczanie się uchodźcom zaraz po przekroczeniu granicy z Polską".

Inwazja rosyjska

Sobota jest trzecim dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainie.