Lista zanieczyszczonych plaż, która została przygotowana przez peruwiańską Główną Dyrekcję Zdrowia Środowiskowego i Bezpieczeństwa Żywności (Digesa), obejmuje obszary, do których przedostało się paliwo w okresie pomiędzy 15 stycznia, kiedy doszło do wypadku, a 30 stycznia.

Reklama

Katastrofa ekologiczna

Cytująca raport peruwiańska agencja prasowa Andina wskazała, że najwięcej zanieczyszczonych ropą naftową plaż, trzynaście, znajduje się w położonym na północy prowincji Lima dystrykcie Ancon.

Reklama

Tymczasem jak oszacowało peruwiańskie ministerstwo środowiska, 6 tys. baryłek ropy naftowej, które wydostały się z tankowca, skaziły w sumie 12 km kwadratowych wód przybrzeżnych i plaż przylegających do miejsca katastrofy.

Martwe zwierzęta pokryte ropą

Ze śledztwa wynika, że katastrofa ekologiczna u brzegów Peru jest wynikiem wysokiej i gwałtownej fali, która 15 stycznia uderzyła w tankowiec w pobliżu rafinerii w momencie, kiedy trwał rozładunek paliwa.

Według rządu Peru tragiczne zdarzenie doprowadziło do największej katastrofy ekologicznej w ostatnich latach w tym kraju. Władze potwierdziły znalezienie licznych martwych zwierząt pokrytych ropą.