"Na starcie programu mamy 64 apteki, w których można wykonać test antygenowy. Kolejne 19 przesłało dokumenty zgłoszeniowe. Zapraszam na stronę dotyczącą testowania w aptekach i na systematycznie aktualizowaną mapę testujących aptek" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Reklama

Test w aptece bez skierowania

Chętni, którzy chcą wykonać szybki test antygenowy mogą to zrobić bezpłatnie od 27 stycznia w aptece. Jego wyniki farmaceuci wpiszą do systemu EWP, a pacjent będzie mógł go sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP. Gdy wynik będzie dodatni, pacjent pozostaje w izolacji i skontaktuje się z nim sanepid.

Reklama

Jeśli jednak test wyjdzie ujemny, a pacjent ma objawy infekcji i czuje się źle, powinien poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na test PCR lub samodzielnie wypełnić formularz online, by go wykonać. Dostępny jest on na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa.

Reklama

Po teście pacjent otrzymuje, ważny 48 godzin, Unijny Certyfikat COVID.

Apteka, wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy urządzonego, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki), umywalkę z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalkę mobilną, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki, termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowego z dostępem do internetu i drukarką, miejsca pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu, pojemników na zakaźne materiały medyczne.

W Polsce jest ponad 13 tys. aptek. Szczegóły dotyczące testowania oraz mapę aptek aktualnie wykonujących badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2 znajdują się na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zrob-test-antygenowy-w-aptece.

Kraska: Testy na obecność koronawirusa można wykonać w 105 aptekach

Testy na obecność koronawirusa można obecnie wykonać w 105 aptekach na terenie kraju, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Od dzisiaj apteki mogą przeprowadzać testy antygenowe w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Testowanie testami antygenowymi odbywać się będzie także w 653 punktach wymazowych i 145 punktach wyjazdowych.

W strategii na V falę postawiliśmy na zwieszenie dostępności do testowania. Od dzisiaj ruszyły punkty testowe w aptekach i na tę chwile już mamy aktywnych 105 aptek.[…] Ponad 5 tys. farmaceutów zostało przeszkolonych do wykonywania tych testów – powiedział Kraska, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Bezpłatne testy antygenowe przeprowadzane będą także w tzw. punktach wymazowych.

Także w najbliższych dniach pewnie od przyszłego tygodnia w punktach, które w tej chwili pobierały wymaz do badania PCR, badania laboratoryjnego, także w tych miejscach będziemy mogli wykonać bez skierowania badanie testem antygenowym. Tych punktów mamy w tej chwili 653 plus 145 punktów wyjazdowych - to też jest kolejne miejsce, gdzie możemy te testy wykonać – podkreślił wiceminister.

Poinformował, że w ramach strategii planowane jest także zachęcanie do szczepień (dotychczas w pełni zaszczepionych jest 57% społeczeństwa) oraz obowiązek zbadania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu 48 godzin pacjenta z pozytywnym wynikiem testu w wieku powyżej 60. roku życia.