QNA Technology to startup z Wrocławia rozwijający nanomateriały półprzewodnikowe, nazywane właśnie kropkami kwantowymi. Spółka zatrudnia obecnie 15 osób, z tego większość stanowi zespół B+R.

Reklama

Czym jest kropka kwantowa? To kryształ półprzewodnika o rozmiarach nanometerycznych, który posiada unikalne właściwości fizyczne ze względu na występowanie w tak małej skali efektów kwantowych takich jak np. zależność długości fali emisji od rozmiaru nanokryształu.

Badania układów o obniżonej wymiarowości przyniosły szereg nieoczekiwanych odkryć, a prowadzone są od lat 70-tych XX wieku. Za pracę nad ich badaniem już czterech naukowców otrzymało Nagrodę Nobla. Kropki kwantowe pierwsze zastosowanie znalazły w biologii i medycynie (ze względu na niezwykłe właściwości wynikające z rozmiarów nanometrowych, są znacznie bardziej stabilnymi i precyzyjnymi znacznikami, niż stosowane dotychczas w diagnostyce barwniki organiczne).

- Koncentrujemy się na kropkach kwantowych emitujących światło w kolorze niebieskim oraz na tuszach bazujących na naszych kropkach kwantowych umożliwiających drukowanie półprzewodnikowych warstw niemal na dowolnym podłożu - mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Artur Podhorodecki, prezes QNA Technology. – Jesteśmy na etapie zbierania środków finansowych, które pozwolą zintensyfikować prace nad naszymi materiałami.

Reklama

Spółka planuje swój debiut na NewConnect w I kwartale 2022 roku.