Konferencja "Europa Karpat" w sobotę po raz 29. zgromadziła polityków, naukowców i samorządowców z krajów regionu karpackiego. Podczas konferencji poruszone zostały kwestie dotyczące przyszłości Europy, polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 2022 r., Zielonego Ładu oraz zagadnienia związane ze środowiskiem Karpat.

Reklama

Upolitycznienie Zielonego Ładu?

Minister rolnictwa podkreślił w swoim wystąpieniu, że "ten cały model Zielonego Ładu, który ma służyć naszym przyszłym pokoleniom, brutalnie próbuje się upolitycznić i przekazać, że jest to jakakolwiek polityczna, czy ideologia, czy sposób myślenia".

Podkreślił, że w zupełności się z tym nie zgadza. - To jest właściwie w tej chwili jedyny kierunek, którym należy iść, aby można było doprowadzić do tego, aby przywrócić możliwość funkcjonowania tych małych i średnich gospodarstw, tych zrównoważonych gospodarstw - ocenił Puda.

Jak mówił, "z jednej strony myśląc o ekonomii, z drugiej strony myśląc o środowisku, pokazuje się, że ten model, który bardzo długo funkcjonował, czyli model dużych gospodarstw, tych takich przemysłowych gospodarstw po prostu, jak widać się nie sprawdził". - W związku z tym wprowadzanie z powrotem małych, promowania małych i średnich gospodarstw, wspierania tych małych i średnich gospodarstw jest naturalną drogą, z jednej strony wspierania polskiego rolnictwa, a z drugiej strony to daje możliwość wprowadzenia produktów dużo wyższej jakości z mniejszą ilością chemii, dla konsumentów, którzy żyją w terenach miejskich - zaznaczył Puda. W związku z tym - jak dodał - ta korzyść z pewnością jest obopólna.

Kuchciński organizatorem

Reklama

Konferencja zorganizowana została przez byłego marszałka Sejmu, przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych Marka Kuchcińskiego oraz przewodniczącą Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Barbarę Bartuś. W wydarzeniu wziął też udział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Kuchciński otwierając konferencję podkreślił, że Europa Karpat jest centrum Europy Środkowej, a także jednym z największych obszarów wielkich makroregionów europejskich. - Z perspektywy debaty nad przyszłością Europy włączamy się w dyskusję nad przyszłością naszego kontynentu, ale zapraszając do współpracy również tych, którzy mieszkają poza Unią Europejską - powiedział Kuchciński.