Według naszych rozmówców z branży procedura rozdysponowania pasma C – w którym powstanie ogólnopolska sieć komórkowa piątej generacji – powinna się rozpocząć w najbliższych tygodniach.
Reklama
Operatorzy czekają na to od dawna. Start aukcji 5G – przygotowywanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej – wstrzymuje zamieszanie wokół projektu nowelizacji ustawy o krajowej sieci cyberbezpieczeństwa (KSC). Ta regulacja jest potrzebna UKE, aby zasady bezpieczeństwa nowej sieci, które umieści w dokumentacji aukcyjnej, zgadzały się z ogólnymi przepisami.
Projekt nowelizacji KSC we wrześniu ub.r. przedstawiło Ministerstwo Cyfryzacji (po jego likwidacji sprawę prowadzi kancelaria premiera). Wtedy kluczowym wątkiem były kryteria oceny ryzyka dostawców sprzętu do budowy sieci 5G. Od ich doboru zależy bowiem, czy operatorzy będą mogli kupować urządzenia od Huaweia.

Oświadczenie MON

Reklama
Jak nas poinformowało w środę biuro prasowe MON, do projektu nowelizacji KSC "do chwili obecnej nie zgłoszono żadnych zapisów dotyczących sprawowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej nadzoru nad operatorem sieci komunikacji strategicznej (OSKS)". MON zapewnia również, że w resorcie "nie rozpatrywano kwestii sprawowania jakiegokolwiek nadzoru nad OSKS".