Można to zrobić przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl.

Podatnicy w urzędach obsługiwani są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Obowiązują maseczki i limity osób, które mogą przebywać w pomieszczeniach. Dzięki rezerwacji wizyty unikamy kolejek i przyśpieszamy obsługę, tym samym zwiększamy bezpieczeństwo naszych klientów i naszych pracowników. Prosimy o przestrzeganie tych zasad - powiedziała, cytowana w komunikacie, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska.

Reklama

Bez umawiania wizyty dokumenty można złożyć w urnie wystawionej w urzędzie (bez potwierdzenia odbioru) lub w punkcie podawczym, gdzie podatnik na swojej kopii otrzyma potwierdzenie.

Czasowe przerwy w bezpośredniej obsłudze

W komunikacie zastrzeżono jednocześnie, że ze względu na sytuację epidemiczną, w poszczególnych urzędach skarbowych mogą wystąpić czasowe przerwy w bezpośredniej obsłudze klientów. Informacje na ten temat publikowane są na bieżąco na stronach internetowych urzędów.

Jak informuje KAS, najprościej PIT można rozliczyć przez internet korzystając z usługi Twój e-PIT lub z systemu e-Deklaracje. Jeżeli podatnik złoży swoje zeznanie w formie elektronicznej szybciej otrzyma zwrot nadpłaconego podatku - urząd skarbowy zrealizuje zwrot w terminie do 45 dni.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy złożyli już około 3,6 mln zeznań PIT za 2020 rok. Najwięcej osób rozlicza się na formularzu PIT-37. Mamy 3,3 mln takich zeznań zaakceptowanych w usłudze - poinformowała Rzeczkowska.

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2020 r. dla 23 262 396 podatników. W usłudze Twój e-PIT udostępniono zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też złożyć PIT-OP, czyli oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.