O tym, że znalazła się firma, które chce zainwestować na lotnisku w Modlinie jako pierwszy napisał Dziennik Gazeta Prawna w lutym. Dziś okazało się, że tym zainteresowanym podmiotem jest francuska Grupa Egis. Skupia ona różne spółki działające w branży infrastruktury transportowej, komunalnej czy budownictwa ogólnego. Ma też doświadczenie w lotnictwie. Zarządza 17 średniej wielkości lotniskami na świecie – m.in. portem Beauvais poWyraziliśmy wolę obecności inwestora prywatnego jako udziałowca spółki lotniskowej w Modlinie – stwierdził dziś marszałek Mazowsza Adam Struzik. Od początku opowiadamy się za rozwojem tego portu lotniczego. Mimo różnych problemów, jakie napotykał, uważamy, że ma dobre perspektywy. Obecność w spółce inwestora prywatnego zamyka temat pomocy publicznej, tego, czy podwyższanie kapitału spółki czy inne formy wsparcia byłyby niedozwolone - stwierdził marszałek.

Reklama

Samorząd Mazowsza jest jednym czterech właścicieli lotniska. Ma obecnie 35,2 proc. udziałów w spółce. Pozostałe udziały należą do Nowego Dworu Mazowieckiego (4,48 proc.), Agencja Mienia Wojskowego (32,04 proc.) i Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze PPL (28,28 proc.) Dotychczas udziałowcy mocno spierali się w sprawie przyszłości spółki. Mazowsze narzekało, że PPL blokuje możliwość dokapitalizowania portu. Jeszcze przed pandemią nie było zgody wspólników w sprawie dalszych inwestycji na lotnisku.

Egis chce przekonać udziałowców

Spółka Egis zapowiada, że będzie przekonywać do siebie pozostałych udziałowców lotniska. Jesteśmy przekonani o możliwościach rozwojowych tego portu lotniczego, który jest zlokalizowany w pobliżu Warszawy i ma znaczący zasięg dla pasażerów. Ich liczba w ciągu ośmiu-dziesięciu lat znacznie wzrośnie. Jesteśmy zainteresowani objęciem udziałów w spółce nawet w obecnym trudnym okresie sanitarnym – mówi Anthony Martin z firmy Egis. Ocenił wartość potrzebnych inwestycji w porcie w najbliższym czasie na 10 mln euro.

Według marszałka Struzika prawo pozwala, by bez specjalnych, dodatkowych zgód prywatna firma objęła 24 proc. udziałów w spółce. Przedstawiciel francuskiej firmy na razie nie chciał powiedzieć, jako kwotę Egis może zainwestować w spółce. Spółka lotniskowa w Modlinie nie ukrywa, że z powodu pandemii znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Wsparcie prywatnego inwestora na pewno byłoby bardzo pomocne. Na razie jednak trudno stwierdzić, na ile realne jest przejęcie udziałów w podwarszawskim lotnisku. Wiele zależy od rozmów z pozostałymi udziałowcami spółki.