Czołowi politycy niemieccy wzywają teraz Nuessleina i Loebla do odejścia.

Ćwierć miliona euro prowizji

Loebel przyznał, że jego firma, Projektmanagement GmbH, otrzymała prowizję w wysokości ok. 250 tys. euro, ponieważ pośredniczyła w umowach zakupu masek między dostawcą z Badenii-Wirtembergii, a dwiema firmami z Heidelbergu i Mannheim.

Reklama

Według Loebla było to "zwyczajowe wynagrodzenie na rynku". Podkreślił, że nie wykonywał swojego mandatu poselskiego, lecz działał na rzecz spółki.

W opublikowanym w piątek wieczorem oświadczeniu polityk CDU przyznał się jednak do błędu. Przyznał, że w czasie pandemii w swej działalności biznesowej powinien był zachować większą wrażliwość.

24 kwietnia 2020 r. wysłał maila do firmy z sektora opieki zdrowotnej, w którym przed złożeniem oferty krótko się przedstawił. Aktywny politycznie od najmłodszych lat - napisał Loebel, który w Bundestagu jest od 2017 roku. "Zawsze interesowałem się biznesem i polityką, a także właściwą równowagą między nimi" - podkreślił.

"Kolega z Chin"

Reklama

Obiecywał, że może zorganizować "dostawę masek z Chin niezawodnie i szybko za pośrednictwem Bricon Technology GmbH z Wurmlingen". Właścicielem był "kolega z Chin". "Za każdą maskę zakupioną u mnie w firmie Bricon otrzymuję od kupującego 0,12 euro plus VAT w zależności od ilości zamówienia" - pisał Loebel.

Według informacji portalu SPIEGEL, Loebel wysłał już kilka dni wcześniej e-mail o tej samej treści w języku angielskim, tym razem nawet ze swojego konta pocztowego Bundestagu z odpowiednimi danymi kontaktowymi. Jego oferta była nieco droższa: dla klientów niemieckich prowizja wynosi 40 centów, dla klientów zagranicznych - 24 centy.

Firma, z którą się skontaktował, nie odpowiedziała na ofertę posła. Pozyskał on jednak innych klientów, takich jak operator domów spokojnej starości i firma szpitalna.

Zamieszanych polityków jest więcej?

Według portalu SPIEGEL w podobne interesy, związane z zamówieniami na maseczki ochronne, mogło zaangażować się ponad 20 deputowanych, jednak jak na razie z wyjątkiem Loebla wszyscy zaprzeczyli, by otrzymali prowizje lub osiągnęli inne korzyści.

Niedawno politycznym światem Berlina wstrząsnęła sprawa członka CSU i wiceprzewodniczącego grupy parlamentarnej Unii Georga Nuessleina. Prokuratura w Monachium podejrzewa go, że zebrał 660 tys. euro z tytułu prowizji za kampanię na rzecz handlu maseczkami w różnych ministerstwach federalnych i stanowych. Jest oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków i przekupstwo.

Premier Bawarii Markus Soeder w poniedziałek w programie telewizji ZDF polecił Loeblowi i Nuesseinowi rezygnację z mandatów. Innym ważnym sygnałem byłoby oddanie i przekazanie pieniędzy zarobionych na tych biznesach w celu "moralnego" oczyszczenia.

W niedzielę przewodniczący CDU Armin Laschet, jego poprzedniczka na tym stanowisku Annegret Kramp-Karrenbauer oraz sekretarz generalny CDU Paweł Ziemiak wezwali także do natychmiastowej dymisji Loebla i Nuessleina.

Wybory za progiem...

Na krótko przed wyborami krajowymi w Nadrenii-Palatynacie i Badenii-Wirtembergii afera maseczkowa wywiera fatalny wpływ na sytuację CDU/CSU. Szef frakcji Ralph Brinkhaus (CDU) nie wyklucza, że takich przypadków jest więcej w szeregach partii.

Lider partii Zielonych Robert Habeck powiedział, że sprawa dotyczy nie tylko samych dwóch posłów. W przypadku Unii wiele wskazuje na to, że "jest to problem strukturalny i systematyczny" - powiedział Habeck agencji dpa.

Loebel i Nuesslein zadeklarowali rezygnację z członkostwa we frakcji Unii CDU/CSU, ale chcą zachować mandaty, choć kierownictwo partii i frakcji domaga się ich rezygnacji.

AKTUALIZACJA

Polityk CDU, Nikolas Loebel, po mocnej krytyce ze strony własnej partii zapowiedział rezygnację z mandatu parlamentarnego "ze skutkiem natychmiastowym”.

- Aby uniknąć dalszych szkód dla mojej partii, ze skutkiem natychmiastowym rezygnuję z mandatu parlamentarnego - ogłosił w poniedziałek. Jako pierwszy poinformował o tym dziennik "Bild"

Susanne Eisenmann, czołowa kandydatka CDU w wyborach do parlamentu Badenii-Wirtembergii, z zadowoleniem przyjęła natychmiastową rezygnację Loebla. - To, że Nikolas Loebel rezygnuje z mandatu w Bundestagu ze skutkiem natychmiastowym, jest jedyną słuszną decyzją - powiedziała Eisenmann dziennikowi "Welt. - Swoim zachowaniem poważnie zaszkodził wizerunkowi CDU i całej demokracji parlamentarnej. Dlatego uważam, że wskazane jest, aby przekazał pieniądze na cele charytatywne - dodała.