Z powodu pandemii planowany na ubiegły rok IX Szczyt Przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin tzw. "szczyt 17+1", został przesunięty na 2021 rok. Spotkanie odbywa się w formie wirtualnej. Prezydent Duda będzie miał wystąpienie na szczycie przed południem polskiego czasu.

Reklama

Szczerski o planach prezydenta

Szczerski mówił PAP przed spotkaniem, że prezydent weźmie udział w szczycie Europa Środkowo-Wschodnia-Chiny na zaproszenie prezydenta Chin Xi Jinpinga. Będzie to drugi raz, gdy prezydent Duda będzie brał udział w spotkaniu w tym formacie, pierwszy raz uczestniczył w nim w 2015 roku - dodał. Według Szczerskiego prezydent w swoim wystąpieniu skupi się na potrzebie pragmatycznej współpracy z Chinami, szczególnie w kontekście przezwyciężania skutków gospodarczych pandemii koronawirusa. Jak dodał, w tej sytuacji potrzebne jest otwarcie na wymianę handlową w celu ożywienia dotkniętych kryzysem gospodarek.

Prezydent bardzo wyraźnie podkreśli, że liczymy na otwarcie rynków chińskich także dla eksportu z Polski, w tym także na eksport produktów rolnych. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie nastąpi tutaj wyraźny postęp i bariery w wymianie handlowej będą przez stronę chińską sukcesywnie znoszone - powiedział Szczerski. Jak dodał, według prezydenta każde z państwo, w tym Polska, ma prawo do indywidulanej ścieżki realizowania swoich celów gospodarczych w relacji z Chinami i ustanawiania warunków niezbędnych do tego.