"Przesłane nam do tej pory dane zostały przeanalizowane. Są one nadal niewystarczające, aby wydać zezwolenie na stosowanie tej szczepionki. Potrzebne są dane z kolejnych badań do dalszej oceny bezpieczeństwa, skuteczności i jakości szczepionki" - napisała w komunikacie prasowym Swissmedic.

Reklama

Szczepionka AstraZeneki "ryzykowna"

Agencja wyjaśnia, że "w świetle zbadanych do tej pory danych komitet doradczy ekspertów zewnętrznych ocenił na nadzwyczajnym posiedzeniu 2 lutego 2021 r., że nie pozwalają one jeszcze na wyciągnięcie pozytywnych wniosków w sprawie ryzyka związanego ze szczepionką".

W komunikacie podkreślono, że do pełnej oceny skuteczności szczepionki potrzebne są dodatkowe dane z badań trzeciej fazy, które obecnie są prowadzone w Ameryce Północnej i Południowej. "Gdy tylko te wyniki będą dostępne, będzie mogło zostać wydane pozwolenie na stosowanie szczepionki przez czas określony" - podkreślono w komunikacie.

Szczepionki Pfizera i Moderny bez zastrzeżeń

W Szwajcarii dopuszczone do obrotu są szczepionki firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna, a szczepienia rozpoczęły się tam pod koniec grudnia zeszłego roku.

Rząd Szwajcarii w środę poinformował także, iż podpisał kontrakty z niemiecką firmą farmaceutyczną Curevac na dostawę 5 mln dawek szczepionki oraz amerykańskim Novavaxem na 6 mln dawek. "Społeczeństwo Szwajcarii będzie zatem miało dostęp do dwóch dodatkowych szczepionek, pod warunkiem, że faza testów klinicznych zakończy się powodzeniem, a Swissmedic udzieli zezwolenia na obrót nimi" - podano w komunikacie szwajcarskiego ministerstwa zdrowia.