Dworczyk pytany w Radiu RMF FM, czy rząd mógłby kupić szczepionki przeciwko Covid19 dodatkowo, poza przysługującymi Polsce w ramach umowy unijnej, odparł: Teoretycznie moglibyśmy ale byłoby to złamaniem umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską. Dopytywany czy rząd rozważa zakup szczepionek poza obiegiem unijnym, odpowiedział: Analizujemy takie możliwości.

Reklama

Dworczyk bije w Niemcy

Jak podkreślił, Niemcy złamały ten zapis umowy. Zrobiły to, dodał, mimo trwania swojej prezydencji w UE. Niemcy negocjowały ogólnounijną umowę w zakresie dostawy szczepionek po to, żeby chwilę później ta umowa została złamana - powiedział minister. Niemcy i inne kraje mówią o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł, a dziś mamy przykład tego, jak ta solidarność unijna wygląda w praktyce - dodał szef KPRM.

Pytany o tempo szczepień Dworczyk zauważył, że w ramach UE jesteśmy na czwartym miejscu jeśli chodzi o liczbę zaszczepionych osób. Natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są, ponieważ kraje te, co tu dużo mówić, wynegocjowały lepiej umowy z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej - powiedział szef KPRM.