Chiny napisały epopeję w walce z Covid-19, umieściły ludzi i życie na pierwszym miejscu, walczyły z epidemią z jednością i wytrwałością - powiedział Xi, cytowany przez oficjalną chińską agencję prasową Xinhua. Chiny stały się pierwszą dużą gospodarką na świecie, osiągającą w tym roku dodatni wzrost – zaznaczył chiński przywódca, dodając, że według prognoz PKB za 2020 rok przekroczy 100 bln juanów (15,38 bln USD). W trzecim kwartale chińskie PKB było o 4,9 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Reklama

Xi ogłosił również „wielkie historyczne osiągnięcie” w postaci budowy umiarkowanie zamożnego społeczeństwa we wszystkich aspektach i ostatecznego zwycięstwa w łagodzeniu ubóstwa. Podkreślił że w ciągu ostatnich ośmiu lat prawie 100 mln Chińczyków wybiło się ponad obecną granicę ubóstwa. Chiny rozpoczną teraz „nową podróż”, by stać się nowoczesnym państwem socjalistycznym - dodał Xi, który jest sekretarzem generalnym rządzącej krajem niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Chiny chwalą się osiągnięciem kluczowych celów

Budowa "umiarkowanie zamożnego społeczeństwa" i całkowita eliminacja skrajnej nędzy były kluczowymi celami związanymi z przypadającą w 2021 roku setną rocznicą założenia KPCh. Zgodnie z wytycznymi z 2020 roku za skrajne ubóstwo uważa się w Chinach dochody poniżej granicy 4000 juanów (2215 zł) rocznie na osobę.

Największa fala pandemii koronawirusa minęła w Chinach kontynentalnych w marcu, a w kolejnych miesiącach zniesiono większość ograniczeń dotyczących przemieszczania się wewnątrz kraju. W Chinach pojawiają się jednak sporadycznie mniejsze ogniska zakażeń, na które władze stanowczo reagują masowymi testami i lokalnymi restrykcjami.

Koronawirus SARS-CoV-2, wykryty po raz pierwszy pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, rozprzestrzenił się na cały świat, a w wielu miejscach wciąż znacznie utrudnia życie ludzi i paraliżuje działalność gospodarczą. Na świecie wykryto dotąd ponad 83 mln zakażeń, a ponad 1,8 mln pacjentów zmarło.