Grafenowy niewypał wart miliony. Porażający raport NIK

| Aktualizacja:

Spółka NanoCarbon, która miała uczynić z nas potentatów w produkcji grafenu, okazała się inwestycyjną dziurą bez dna. Wpompowano w nią kilkadziesiąt milionów złotych, a efektów jak nie było, tak nie ma. Dziś spółce grozi upadłość.

wróć do artykułu
  • ~Sebuch
    (2019-02-25 07:35)
    Uczelniane młoty zainteresowane są tylko wyciąganiem kasy -oni mają to we krwi... Od fikcyjnych hoteli na wyjazdach służbowych, po zakup niepotrzebnego sprzętu wzamian za korzyści oraz kreowanie potrzeby zbędnych badań i publikacji.. Brak jest tam etyki za to jest managerska tępota i nieumiejętność choćby dialogu z korporacjami
  • ~Klarenbachuś
    (2019-02-25 07:17)
    Rząd Mateusza Morawieckiego wywiązuje się ze złożonych obietnic.Wdrożymy najnowsze technologie i Polska stanie się potęgą w tm zakresie.Zbudujemy mosty wzdłuż rzek.Zbudujemy największy port lotniczy na Świecie.Pociągi będą latały w powietrzu itd.itd. Oto świetlany przykład jak Rząd PiS wywiązuje się ze zobowiązań.Suwerenie tylko nas wybierz my ci damy wszystko co zechcesz ale Prezes dla swojej i brata swego wielkości i potomności musi wybudować owe dwie nagie wieże w Warszawie , a póżniej może już odejść do domu Pana.Chwała Jarosławowi Naczelnemu musi być "wietrzna"pardom wieczna.
  • ~head
    (2019-02-25 08:37)
    Polska nigdy nie potrafiła wykorzystać potencjału intelektualnego naszych uczonych i skomercjalizować wynalazkow. I tak to trwa całe wieki poczynając od Marii Skłodowskiej Curie aż do dziś.
  • ~misiek
    (2019-02-25 07:40)
    Polak potrafi....Trzeba było zatrudnić Niemców do tego programu a nasz grafen podbijał by już świat. Za chwilę zagraniczne firmy będą to robić a my zostaniemy jak zwykle z ręką w nocniku.
  • ~Qukiz
    (2019-02-25 07:34)
    Szkoda ze my Polacy nie potrafimy zadnego sukcesu dociagnac do konca...
  • ~starszy pan
    (2019-02-25 09:13)
    A taka jedna pani Beta krzyczała z ambony sejmowej ,że" wystarczy nie kraść" .I jak widać ta złota myśl okazała bzdetem PiSianym .
  • ~Natan
    (2019-02-25 11:11)
    Nasze środowiska naukowo-uczelniane to patologia, pasożyty - etaciki tylko jako stałe źródła dochodu, stroszenie piórek i dorabianie kasy na boku. Zero wyników, zero kształcenia. nepotyzm, kolesiostwo i wyprowadzenia kasy. I to wszystkie wydziały od prawniczych (tu najwygodniej mieć etat i kancelarię) przez politologiczne, przyrodnicze, techniczne, a największe lody wiadomo w branży medycznej.
  • ~Z
    (2019-02-25 10:26)
    POLACY stale na dorobku,bo korzysci czerpia inni.
  • ~Albin
    (2019-02-25 11:13)
    Panie Redaktorze! Chociaż przepisać ze strony NIK bez pomyłek by wypadało. "Niestety, sprzęt ten dostarczono z półmiesięcznym opóźnieniem...". Naprawdę "półmiesięczne"?. Dwa tygodnie opóźnienia spowodowało taki problem? I z tego powodu trzeba było pozywać dostawcę do sądu o odszkodowanie? W tej wersji to raport NIK wygląda na czepianie się. W raporcie jest mowa o pięciomiesięcznym opóźnieniu tak dla porządku.
  • ~klapouchy
    (2019-02-25 10:03)
    Tak wygląda gospodarka zarządzana centralnie!
  • ~Marcus
    (2019-02-25 13:08)
    CZEGO nie ma artykule??? Ano tego, że "polski grafen" rozwalił v-premier i minister Janusz Piechociński, wywalając z ITME dr.Łuczyńskiego, a wstawiając na jego miejsce swojego człowieka dr.Marciniaka. Potem zastąpił go Z. Godziejewskim (nawet bez tytułu mgr.) Jednocześnie zlikwidował program GRAF-TECH i utworzył spółkę NanoCarbon pod zarządem swoich ludzi. Raport NIK właśnie o tym wszystkim mówi. Ale celem artykułu nie było podanie prawdy, ale "DOWALENIE" PiS-owi, który akurat z tą sprawą nie ma nic wspólnego.
  • ~Zgaduje...
    (2019-02-25 12:05)
    Juz niebawem sukces grafenu i milionowe zyski będzie spijać izraelsko-hamerykanska spólka. Ewentualnie szkopy... Norma sprzedawczyków z Polin.
  • ~jaś
    (2019-02-25 11:44)
    Zaraz zaawansowane technologie oparte na grafenie zaczną napływać z Chin oczywiście po wysokich cenach Chińczycy go od nas skopiują i nam będą sprzedawać z zyskiem nasze elity to się nadają....... kury szczać prowadzać!!!
  • ~Rychu
    (2019-02-25 13:58)
    To się robi tak. W jakimś instytucie lub uczelni dokonuje się odkrycia a nawet wynalazku. O sprawie zaczyna być głośno w kraju i za granicą. Następnie niektórzy członkowie kierownictwa instytutu lub uczelni są zapraszani przez zagraniczne, zaprzyjaźnione uczelnie do wygłoszenia cyklu wykładów. Uczelnie te są powiązane z miejscowym biznesem zainteresowanym tymi odkryciami i wynalazkami, za które bardzo dobrze płacą. Są to kwoty znacznie wyższe od wynagrodzeń i ewentualnych nagród możliwych do uzyskania w Polsce. W przypadku konieczności prowadzenia dalszych prac nad uszlachetnieniem odkrycia lub wynalazku, dalsze prace są wykonywane w Polskich uczelniach lub instytutach, za Polskie pieniądze, po zakończeniu których niektórzy członkowie kierownictwa instytutu lub uczelni są zapraszani przez zagraniczne, zaprzyjaźnione uczelnie do wygłoszenia cyklu wykładów itd. Jest sprawą oczywistą, że w ramach "uczciwości" te Polskie odkrycia a nawet wynalazki nie są już w Polsce realizowane, ponieważ występują różnorodne przeszkody i utrudnienia uniemożliwiające ich dalszy rozwój i wdrożenie, czego przykładem jest grafen.
  • ~Bingo
    (2019-02-25 10:22)
    Polityka w połaczeniu z biznesem zapewnia sukces politykom. Jarek zrozumiał to już dawno. Popatrzcie na Biereckiego.
  • ~mkk
    (2019-02-25 13:06)
    No i po co to nadymanie balonika: "zrobiliby sami Polacy, gdyby nie dwie ich lewe ręce"? Problem był w tym, ze rzekomo "Polska, Ojczysta, NAsza" technologia wcale nie była "nasza", a chińska. RObiono wiele, aby to zamazać.
  • ~furman
    (2019-02-25 15:20)
    Mieliśmy kiedyś Araby a teraz pozostał tylko *****
  • ~"TKM, PO-PiS, Oni nie My"
    (2019-02-26 13:03)
    u nas nie ma czasu na innowacje bo mamy rewolucje cozmiana wladzy...taki chocholi taniec..
  • ~Zorro
    (2019-02-25 13:19)
    Pisowski socjalizm... Jakim cudem ma się udać projekt będący pod kontrolą polityków??? W socjalizmie nie udają się takie rzeczy. Gdyby projekt finansowały prywatne podmioty, problemu by nie było - tam gdzie pojawia się państwo, tam zaraz jest marnotrawstwo, korupcja, nepotyzm, niekompetencja.
  • ~gop
    (2019-02-26 10:20)
    Świat ma specjalistów, my mamy fachowców. I to jest odpowiedź na pytanie dlaczego jesteśmy tak strasznie zacofanym technicznie i technologicznie krajem.

Może zainteresować Cię też: