W lutym przyszłego roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu banknot 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Jakimi dokładnie?
Nowością jest przede wszystkim zastosowanie nitki zabezpieczającej, tzw. szeroko okienkowej, widocznej nie tylko pod światło, ale także wtedy, kiedy banknot weźmie się do ręki. Jest ona przepleciona przez przednią stronę banknotu i zawiera jeszcze jedno dodatkowe zabezpieczenie – podczas poruszanie banknotem jej kolor zmienia się od zielonego do złotego i widoczny jest wzór szachownicy.

Wizerunek, kolorystyka i sam rozmiar banknotu pozostają bez zmian?
Tak, choć zmodernizowane 200 zł są nieco jaśniejsze, ponieważ część powierzchni banknotu jest niezadrukowana. Poza tym pojawiły się na nich jeszcze inne nowe elementy, będące ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących. I tak np. w górnej części na przedniej stronie tak po jego prawej, jak i lewej stronie umieszczone są ukośne paski.
Zmienił się także sposób nadruku elementu geometrycznego w lewym dolnym rogu – w przypadku banknotu 200 zł trójkąt nie jest już wydrukowany ciągłą linią, ale wypukłymi punktami.

Są jeszcze inne widoczne różnice między banknotami nowej i dotychczasowej emisji?
Wszystkie zmodernizowane banknoty mają odkryte pole znaku wodnego, zastosowano także farbę zmienną optycznie na nominałach 50 i 100 zł, ulepszono zabezpieczenie recto-verso – by wymienić te najważniejsze i te, o których mogę mówić. To ostatnie powoduje, że wizerunek korony w owalu jest widoczny w całości tylko pod światło. Zabezpieczenia naszych banknotów są przygotowane zgodnie ze światowymi standardami.

Już wcześniej, bo w kwietniu zeszłego roku, zostały zmodernizowane także banknoty o niższych nominałach. Ile trafiło ich do obiegu?
Łącznie przeszło 40 proc., przy czym w zależności od nominału te proporcje wyglądają różnie. To głównie dlatego, że zapasy np. banknotów o nominale 50 zł były wyższe od pozostałych.

Kiedy w takim razie zastąpione zostaną wszystkie niskie nominały?
Tego nie sposób przewidzieć, ale banknoty dotychczasowej emisji pozostają w obiegu bezterminowo. Nie ma powodu biec dziś do banku i natychmiast je wymieniać, także dlatego, że tak pierwsza, jak i druga seria są dobrze zabezpieczone przed fałszerzami.
Dość powiedzieć, że na 1,4 mld banknotów, które teraz są w obiegu, średnio 8 na milion jest fałszywych. To oznacza, że poziom fałszerstw jest w Polsce bardzo niski – średnio w ciągu roku wykrywa się około 10 tys. fałszywych banknotów, głównie tych łatwych i bardzo łatwych, bo ich autentyczność można ocenić gołym okiem.
Ostatnią nowością, nad którą pracuje teraz Narodowy Bank Polski ma być wprowadzenie banknotu 500 zł. Kiedy to nastąpi?
Mogę powtórzyć tylko to, co powiedział prezes NBP Marek Belka podczas konferencji prezentującej zmodernizowany banknot 200 zł: 500 zł nie znajdzie się w obiegu przed 2017 rokiem. Prace trwają. Ich celem jest obniżenie kosztów emisji, bo banknot 500 zł trafi przede wszystkim do tzw. zapasu strategicznego.Pobierz NBP Safe z Google PlayPobierz NBP Safe z iTunes

Partner opracowania: