Reklama

Wniosek o odrzucenie projektu przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki złożyła w czwartek podczas pierwszego czytania posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Pawłowicz oceniła, że rządowy projekt Prawa działalności gospodarczej powiela błędne podejście do regulacji działalności gospodarczej, gdyż błędnie odnosi pojęcia wolności gospodarczej i zasady co nie jest zabronione, jest dozwolone, nie tylko do prywatnego biznesu, ale także do podmiotów publicznych, które prowadzą działalność gospodarczą.

Tymczasem - według niej - takie podmioty powinny kierować się przede wszystkim zasadą legalizmu, a nie wolności. Zaznaczyła, że dysponują one przecież majątkiem publicznym i powinny brać pod uwagę interes publiczny.

Przygotowanie nowego prawa gospodarczego opartego na założeniu, że 99 proc. firm działa uczciwie, zapowiadała w swoim expose premier Ewa Kopacz. Projekt Prawa działalności gospodarczej przygotował resort gospodarki, który chce, by wzmocniło ono prawa przedsiębiorców i zapewniło bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją.

PDG ma zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r.