Informację o śmierci biznesmena podała IAR rzeczniczka Kulczyk Investments, Marta Wysocka-Antonsen. Jak podaje wyborcza.pl, Jan Kulczyk zmarł w Wiedniu na skutek komplikacji po drobnym zabiegu kardiologicznym. Według informacji gazety, biznesmen dzisiaj miał wyjść ze szpitala, miał już ponoć poumawiane spotkania.

Reklama

Jan Kulczyk był uznawany za jednego z najlepszych polskich przedsiębiorców. Współzałożyciel Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Miał szerokie kontakty biznesowe poza granicami kraju. Był najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów. W 2013 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 miliarda dolarów.

Biznesmen zajmował się głównie inwestycjami w energetyce, przemyśle i wydobyciu ropy naftowej oraz gazu, a także w infrastrukturę i nieruchomości. Założone przez niego nowe przedsiębiorstwo Kulczyk Investments, dawniej Kulczyk Investment House, ma liczne udziały w wielu spółkach światowych, między innymi w Neconde Energy Limited, wydobywającej ropę naftową w Nigerii, czy Kulczyk Oil Ventures, zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu na terenie Sułtanatu Brunei, Syrii i Ukrainy.

Ostatnią wielką inwestycją biznesmena był zakup od Skarbu Państwa Ciechu. W planach Jan Kulczyk miał sprowadzanie taniej energii elektrycznej z elektrowni atomowej Chmielnicki na Ukrainie i przesyłanie jej do krajów Unii Europejskiej.

Reklama

Od 2006 roku zasiadał w Radzie Dyrektorów Green Cross International, organizacji zajmującej się bezpieczeństwem ekologicznym, a od 2007 roku był jej przewodniczącym.

W 2014 roku Jan Kulczyk powołał do życia Radę Polskich Inwestorów w Afryce, w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych polskich spółek inwestujących na tym kontynencie. Celem Rady jest wspieranie polskich firm w nawiązywaniu kontaktów na rynkach afrykańskich.

Kim był Jan Kulczyk?

Jan Kulczyk urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał doktorat z prawa międzynarodowego.

Pierwszy kapitał na rozpoczęcie interesów Jan Kulczyk otrzymał od ojca Henryka. Założył w 1981 roku polonijną firmę handlową Interkulpol, jedno z pierwszych przedsiębiorstw zagranicznych powstałych w Polsce po II wojnie światowej.

W latach 80. Kulczyk został m.in. oficjalnym dealerem Volkswagena w Polsce. Pierwszym wielkim jego interesem w III RP była dostawa samochodów dla policji i UOP. W 2005 roku wyjechał za granicę i zamieszkał w Londynie, skąd zaczął planować międzynarodowe inwestycje. Powołał w tym celu dom inwestycyjny Kulczyk Investments.

Reklama

W 2006 roku rozwiódł się z żoną Grażyną Kulczyk, której według mediów pozostawił krajowy majątek, wraz z centrum handlowo-kulturalnym Stary Browar w Poznaniu.

Jan Kulczyk był przewodniczącym Rady do spraw Wspierania Badań Naukowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletnim członkiem Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Kościelnej Rady Gospodarczej. Zasiadał też w Międzynarodowej Radzie Gubernatorów działającej przy Peres Center for Peace.

W 2007 roku został przewodniczącym Międzynarodowego Zielonego Krzyża, afiliowanej przy ONZ organizacji ekologicznej powołanej przez Michaiła Gorbaczowa. Rok później został włączony do konfraterni zakonu paulinów.

Jan Kulczyk powołał też CEED Institute, promujący kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Laureat Nagrody Kisiela z 1992 roku. Został odznaczony oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z małżeństwa z Grażyną Kulczyk miał dwoje dzieci, syna i córkę.