Część banków może nie wypłacić ubiegłorocznych zysków akcjonariuszom. Komisja Nadzoru Finansowego wyśle w tej sprawie wytyczne do tych, które udzieliły najwięcej kredytów walutowych. Niektóre instytucje zmieniają już zasady wypłacania zysków. Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF podkreśla, że nadzór obawia się zagrożenia związanego z kredytami walutowymi na mieszkania. Chodzi głównie o te, w których zadłużenie przekracza wartość nieruchomości.

Reklama

Jeszcze w kwietniu KNF roześle do części banków indywidualne zalecenia dotyczące niewypłacania dywidendy za ubiegły rok. Nadzór chce, żeby zyski akcjonariuszy były przeznaczone na ewentualne straty, związane z kredytami walutowymi udzielonymi przez banki. Maciej Krzysztoszek w rozmowie z IAR zapewnia, że decyzje KNF nie dotyczą bezpośrednio klientów banków. Posiadacze akcji muszą się jednak liczyć z tym, że bank nie wypłaci zysków z tytułu posiadania udziałów. Prezesi banków nie chcieli wypowiedzieć się przed mikrofonem, ale nieoficjalnie czekają na indywidualne zalecenia od nadzoru finansowego.

Pod koniec marca akcjonariusze mBanku zdecydowali na przerwanie walnego zgromadzenia do 29 kwietnia. Udziałowcy nie podjęli decyzji dotyczącej wypłaty zysku za ubiegły rok. Powodem był list z Komisji Nadzoru Finansowego dotyczący zachowania zysku. Akcjonariusze wznowią obrady 29 kwietnia. Wczoraj politykę wypłaty dywidendy zmienił największy bank PKO BP. Władze instytucji poinformowały, że bank otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zatrzymania przez PKO Bank Polski całego zysku wypracowanego w ubiegłym roku, do czasu ustalenia wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego dla banku.

ZOBACZ TAKŻE: Przewalutowanie kredytów? Bankom nie podoba się pomysł KNF>>>