Polskie górnictwo jest skansenem. Tak oceniają sytuację prawną szefowie największych spółek górniczych, którzy wzięli udział w konferencji poświęconej przyszłości polskiej branży wydobywczej.

Reklama

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski powiedział IAR, że bez zmian górnictwo nie ruszy z miejsca. Ocenił, że polskie górnictwo jest skansenem organizacyjnym, regulowanym przez prawo, które powstawało trzydzieści, czterdzieści lat temu. Dodał, że w rezultacie rodzime spółki tracą przewagę konkurencyjną. Prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth podkreśla, że nie da się poprawić sytuacji polskiego przemysłu wydobywczego bez opracowania strategii surowcowej. Uporządkowania wymaga między innymi kwestia rozdzielania koncesji na wydobycie złóż węgla.

Prezes Pracodawców RP Andrzej Malinowski ostrzegł, że polskie górnictwo stoi nad przepaścią. Zwrócił uwagę na bariery ograniczające rozwój kopalń, jak spadające ceny węgla i rosnący import tego surowca z Rosji. Twierdzi on także, że związki zawodowe zamiast myśleć perspektywicznie, są nastawione tylko na "tu i teraz".

ZOBACZ TAKŻE: Ołówkowe, bilety, premie... Górnicze przywileje kosztują trzy miliardy złotych>>>