Mimo mocnego wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku, polska gospodarka zwolni w ostatnich miesiącach. Tak wynika z jesiennych prognoz przedstawionych dziś przez Komisję Europejską. Bruksela przewiduje, że polska gospodarka w tym roku będzie rozwijała się w tempie 3 procent PKB. Jeszcze w maju wskazywano, że wzrost gospodarczy w naszym kraju będzie na poziomie 3,2 procent. W ocenie unijnych ekspertów jednak wzrost w Polsce osłabnie w ostatnich miesiącach roku ze względu na spadek eksportu spowodowany niższym popytem w strefie euro oraz sytuacją na Ukrainie.

Reklama

Deficyt publiczny w tym roku ma spaść do 3,4 procent PKB (z 4 procent w roku 2013). Będzie to możliwe m.in. dzięki większym niż się wcześniej spodziewano wpływom z podatków. W 2015 roku wzrost PKB spodziewany jest na poziomie 2,8 procent. Deficyt wyniesie 2,9 procent - czyli będzie poniżej dozwolonego poziomu 3 procent - ze względu na dalszy wzrost dochodów państwa.

Jeśli zaś chodzi o całą Unię, to w tym roku spodziewany jest słaby wzrost gospodarczy zarówno na terenie całej Wspólnoty jak i w strefie euro. Z prognoz Komisji wynika, że unijna gospodarka będzie się rozwijała w tempie 1,3 procent PKB, a eurolandu 0,8 procent. W przyszłym roku wzrost wyniesie odpowiednio 1,5 procent i 1,1 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Reforma urzędów pracy nie działa? Bezrobotni: Nie ma zmian na lepsze>>>