Jan Kulczyk ma 13,1 mld zł i otwiera „Listę 100 najbogatszych Polaków” tygodnika Wprost. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu okupuje od dawna. Ale jak piszą dziennikarze tygodnika to może być ostatni rok jego dominacji.

Reklama

W tym roku najbogatszy Polak nabył największą firmę chemiczną w Polsce. Kulczyk planuje, by produkujący sodę Ciech, stał się międzynarodową korporacją o globalnym zasięgu.

Na drugim miejscu plasuje się właściciel Polsatu, Zygmunt Solorz-Żak. Tygodnik szacuje, ze w ciągu ostatnich pięciu lat jego majątek praktycznie się podwoił. I gdyby nie gigantyczne 14 mld zł kredytu na zakup Polkomtelu, przewodziłby rankingowi 100 najbogatszych Polaków.

Dziś to jednak nie sama telewizja Polsat ani Cyfrowy Polsat, ale operator sieci komórkowej Plus jest perłą w koronie biznesmena, wycenianą na mniej więcej 15 mld zł (14 mln klientów wyniosły 6,7 mld zł. przychodu w zeszłym roku). Solorz-Żak ma również ponad połowę udziałów w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Trzecie miejsce w zestawieniu najbogatszych Polaków zajmuje Michał Sołowow. CZYTAJ WIĘCEJ: Spółka Sołowowa zainwestowała w Rosji 200 milionów euro>>>

W pierwszej dziesiątce znaleźli się się po pięcioletniej przerwie baroni paliwowi Grzegorz Jankilewicz i Sławomir Smołokowski. CZYTAJ WIĘCEJ: Biznesmeni z J&S: PiS nas szantażowało>>>>

W pierwszej dziesiątce znalazł się też ekscentryczny Antoni Ptak pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego. Łodzi. Największe centrum handlowe w Polsce prowadzi ponoć przez... Skype'a z Brazylii. Dziennikarze rozpisują się o jego willach w Californi, zamku we Francji i rezydencji na Lazurowym Wybrzeżu.

Na liście po raz drugi pojawi się także południowoamerykański biznesmen z trzema paszportami, w tym jednym polskim. German Efromovich prowadzi największe linie lotnicze w Południowej Ameryce. Hucznie zapowiada, że uratuje z opresji polski LOT.