Unia Europejska oczekuje, że Rosja pozostanie wiarygodnym dostawcą gazu - tak szef Komisji Europejskiej napisał w liście do prezydenta Rosji. Jose Manuel Barroso odpowiedział w ten sposób na list wysłany w połowie maja przez Władimira Putina do kilkunastu krajów członkowskich.

Reklama

Przewodniczący Barroso zwraca uwagę na konieczność kontynuowania trójstronnych konsultacji, którym przewodniczy komisarz ds. energii Gunther Oettinger. Chodzi o znalezienie szybkiego rozwiązania, które byłoby do zaakceptowania przez wszystkie strony, dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego i dostaw gazu na Ukrainę - powiedziała rzeczniczka Komisji Pia Ahrenkilde Hansen przedstawiając szczegóły unijnej odpowiedzi, napisanej w imieniu całej Wspólnoty .

Barroso przypomniał, że po spotkaniach ministrów ds. energii Rosji i Ukrainy z komisarzem Oettingerem, władze w Kijowie wyraziły wolę zapłaty zaległych rachunków za gaz. Podkreślił też, że liczy na to, że Rosja dotrzyma swojego zobowiązania zgodnie, z którym tak długo jak będą trwały trójstronne konsultacje, dostawy gazu nie będą przerwane. Kolejne rozmowy ministrów planowane są w Berlinie 26 maja.