W najnowszym raporcie "World Economic Outlook" Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że wzrost gospodarczy na świecie w ubiegłym roku wyniósł 3 procent.

Reklama

I choć eksperci Funduszu zapowiadają wzmocnienie światowej gospodarki, to nieznacznie obniżyli prognozę tegorocznego wzrostu z 3,7 do 3,6 procent. Tempo wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych będzie najszybsze wśród krajów wysoko rozwiniętych i wyniesie w tym roku 2,8 procent. Europa będzie rozwijać się wolniej. Tegoroczny wzrost w strefie Euro wyniesie 1,2 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraźnie poprawił ocenę polskiej gospodarki. W styczniowym raporcie przewidywał tegoroczny wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie 2,4 procent. Teraz prognozuje 3,1 procent w tym oraz 3,3 procent w przyszłym roku.

Według Międzynarodowego Fundusz Walutowego, w związku z kryzysem ukraińskim, w Rosji nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego do 1,3%. Jednak Ukraina odczuje ten kryzys jeszcze bardziej. Może tam dojść do znacznego spadku PKB, ale Fundusz nie podjął się przedstawienia prognozy dla Ukrainy.