Unijny komisarz ds. zdrowia będzie osobiście interweniował w sprawie rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę. W piątek Tonio Borg udaje się do Moskwy na rozmowy z rosyjskim ministrem rolnictwa. Zakaz importu mięsa został wprowadzony przez Rosję po wykryciu na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń.
Komisja Europejska od początku podkreśla, że reakcja Rosji na wykrycie choroby w Unii jest przesadzona.

Reklama

Tonio Borg będzie więc apelował w Moskwie o zastosowanie przez rosyjskie władze zasady regionalizacji. Oznacza ona, że import mięsa wstrzymany jest tylko z obszarów objętych chorobą, a nie z całej Wspólnoty. W tym celu - po wykryciu przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie, a później także w Polsce, Bruksela objęła skażone województwa strefą buforową.

Dotychczasowe próby przekonania Rosji do zmiany stanowiska nie przyniosły rezultatów. Komisja Europejska liczy, że w piątek uda się wreszcie osiągnąć postęp w rozmowach, ale nie ma zbyt wysokich oczekiwań. W obliczu dotychczasowej niemocy Brukseli, kilka krajów członkowskich zdecydowało się w ostatnich dniach działać na własną rękę w sprawie embarga. Spotkało się to z krytyką Komisji, która uważa, że w takich kwestiach należy działać wspólnie.