Rosyjski dziennik, powołując się na anonimowe źródła w kierownictwie Gazpromu twierdzi, że koncern zamierza wybudować trzecią nitkę Gazociągu Północnego. Błękitne paliwo miałoby popłynąć prosto do Wielkiej Brytanii. Eksperci twierdzą, że Londyn sygnalizuje zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec.

Reklama

Pomysł budowy drugiej nitki gazociągu Jamał - Europa padł w kwietniu 2013 r., podczas rozmowy prezydent Władimira Putina z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Kolejnym krokiem w kierunku realizacji tego przedsięwzięcia było podpisanie polsko-rosyjskiego memorandum, dotyczącego oceny inwestycyjnej projektu.

Gdy okazało się, że nic na ten temat nie wie szef polskiego rządu Donald Tusk, stanowiska stracili: minister skarbu Mikołaj Budzanowski i szefowa spółki EuRoPol - Gaz Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Projekt budowy kolejnej nitki gazociągu Jamał - Europa proponowany przez Rosjan, nie mógł być w Polsce zaakceptowany, ponieważ rurociąg przecinałby tereny chronione.

Nie widząc zainteresowania ze strony Polski, Gazprom wycofał się z tej inwestycji - twierdzi dziennik „Wiedomosti”. I dodaje, że rosyjski koncern znalazł bardziej dochodowy kierunek dostaw gazu, czyli Wielką Brytanie.

Reklama