Żaden inny kraj w Europie nie przetrwał kryzysu finansowego tak dobrze, jak Polska. Gospodarka stale rośnie i wykształciła się w miarę zamożna klasa średnia. Piłkarskie mistrzostwa Europy (...) mają przynieść temu państwu dalsze ożywienie - pisze autor reportażu, opublikowanego we wtorek przez portal "Spiegel Online".

Reklama

Jednak bynajmniej nie wszyscy korzystają na cudzie gospodarczym nad Wisłą. Jest też wielu przegranych. Do nich należą ludzie, którzy są zależni od państwa: emeryci, pielęgniarki. Ich dochody nie nadążają za boomem - dodaje. Autor pisze też o protestach Solidarności przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, które - jak ocenia - są walką ze skutkami ubocznymi kapitalizmu.

Według "Spiegla Online" podczas gdy Polska, a szczególnie jej duże miasta, robi się coraz bardziej zachodnia, narasta luka między tymi, którzy korzystają na modernizacji, a tymi, którzy zostali w tyle. Ta druga grupa jest coraz liczniejsza - ocenia ekspert niemieckiej Fundacji Bertelsmanna, Cornelius Ochmann.

Starzy ludzie skarżą się na niskie emerytury, a rosnące czynsze czynią życie coraz droższym. Złość narasta - pisze "Spiegel Online". Dzięki boomowi gospodarczemu minionych lat wprawdzie spadło bezrobocie, ale 10 procent to wciąż dużo. Według aktualnych danych europejskiego biura statystycznego Eurostat w 2010 roku ponad 17 proc. Polaków groziła bieda. W sąsiednich Czechach było to tylko 8 proc. - zauważa autor reportażu.

Pisze też o rosnących czynszach i eksmisjach, a za przykład podaje warszawską dzielnicę Praga. Tutaj na Pradze widać społeczną przemianę kraju i związane z tym konflikty. Pośród rozpadających się starych domów powstają nowe mieszkania dla zamożnej klasy średniej - pisze.