List intencyjny o współpracy instytucji podpisali: Wojciech Dąbrowski, prezes ARP oraz Wenbo Hou, dyrektor generalny oddziału BoC w Polsce.

Reklama

Wierzę, że dzięki kooperacji z tak dużym bankiem jak Bank of China, relacje gospodarcze z przedsiębiorstwami z Chin zyskają nowy wymiar - powiedział Dąbrowski, podczas uroczystego podpisania porozumienia.

Celem porozumienia jest między innymi współpraca na rzecz wspierania wymiany handlowej, promowanie przedsięwzięć inwestycyjnych o charakterze innowacyjnym, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii, organizacji i zarządzania.

Zainteresowanie chińskich firm inwestycjami w Polsce jest ogromne, a z prognoz wynika, że ich liczba w Polsce będzie szybko wzrastać. Bank of China chce stanowić pomost między Polską a Chinami - powiedział Wenbo Hou.

Przedstawiciele ARP już wcześniej kontaktowali się z potencjalnymi inwestorami z Chin. W czasie ostatniej wizyty przedstawicieli Agencji w Chinach np. firma Tri-Ring Group Corporation zadeklarowała chęć zakupu Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik, której większościowym udziałowcem jest ARP.

Reklama

Bank of China to jeden z czterech największych, kontrolowanych przez chińskie państwo banków. Jest też największym na świecie bankiem pod względem zysku i kapitalizacji rynkowej, jednym z tzw. "chińskiej wielkiej czwórki" potężnych państwowych banków (pozostałe to ICBC, Agricultural Bank of China i China Construction Bank).

Reklama

W 2011 roku Bank of China zajął 7. miejsce na liście Forbesa w kategorii największych spółek publicznych na świecie. Bilans BoC wynosi ponad 2 bln dol., czyli mniej więcej 10 razy tyle, co bilans całego polskiego sektora bankowego.

BoC powstał w 1912 r. i jest najstarszym bankiem Chin. Pełnił rolę banku centralnego, obecnie jest bankiem komercyjnym. Ma swoje przedstawicielstwa w ponad 20 krajach świata, m.in. w USA, Rosji, Niemczech.

Agencja Rozwoju Przemysłu to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa działającą od 1990 roku. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości między innymi poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Agencja udziela pożyczek ze środków własnych, udziela również pomocy publicznej indywidualnej na ratowanie i restrukturyzację. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2011 r. wynosiła 4,3 mld zł.