Jak mówił Rajoy, Hiszpanię i Polskę łączą lata współpracy i wspólna wizja na świat zglobalizowany. Podkreślił, że czwartkowe rozmowy w Warszawie to pierwsze spotkanie jego rządu z jakimkolwiek innym rządem. Bardzo cieszę się więc, że dzieje się to właśnie tu, w Warszawie i że naszym pierwszym partnerem jest rząd Polski - zaznaczył Rajoy na wspólnej z Tuskiem konferencji prasowej.

Reklama

Według niego rozmowy z polskim rządem dotyczyły wielu spraw, m.in. europejskich. Żyjemy w czasach bardzo ważnych dla Europy i myślę, że skutki kryzysu ekonomicznego wymagają od nas wszystkich wspólnego wysiłku, aby ustalić podstawy nowej stabilności gospodarczej, aby odzyskać wzrost i nowe miejsca pracy - powiedział hiszpański premier. Zarówno rząd polski, jak i hiszpański przyjmują na siebie tę odpowiedzialność. Hiszpania i Polska, to kraje, które wywiązują się ze swoich zobowiązań - dodał.

Szef hiszpańskiego rządu przekonywał, że oba kraje nie robią tego, ponieważ wymagają tego od nich rynki, czy instytucje. Robimy to, ponieważ jesteśmy przekonani, że finanse publiczne i reformy strukturalne, które są podejmowane, są niezbędne dla odzyskania konkurencyjności i powrotu stałego i trwałego wzrostu - podkreślił Rajoy.

Podziękował Tuskowi za polską prezydencję w Radzie UE. Polska nie tylko stanęła na wysokości wielkich oczekiwań, ale przekroczyła je jeszcze, zarządzając z wielką skutecznością wieloma wydarzeniami, które miały miejsce w drugim półroczu 2011 roku - ocenił Rajoy.