Pod koniec lutego – po publikacji DGP ujawniającej sprawę – minister Elżbieta Bieńkowska zapewniała, że problem nie istnieje, a po drugim marca sprawa będzie załatwiona.

Reklama

Fundusze dla Polski wciąż są wstrzymane – powiedział nam wczoraj rzecznik Komisji Europejskie ds. pomocy regionalnej, Ton van Lierop. Co na to ministerstwo? – Przesłaliśmy wyjaśnienia Komisji tydzień przed terminem. Teraz czekamy na jej decyzję – wyjaśnia DGP zastępca dyrektora biura szefa MRR Piotr Popa.

Bruksela chce, by Polska przeprowadziła audyt i wdrożyła system kontroli wykorzystania przez prywatnych beneficjentów zaliczek na poczet realizacji projektów dotyczących nowych technologii. Zażądała także pełnego raportu CBA i NIK w sprawie podejrzeń o korupcję przy realizacji 5 projektów zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia i MSW. Dzięki nim nasza administracja będzie mogła w większym zakresie świadczyć usługi przez internet (tzw. e-government). Z tego powodu ministerstwo wstrzymało wysłanie do Brukseli wniosków o certyfikację o łącznej wartości 1,2 mld zł.

Jeśli do końca maja polskie władze nie prześlą żądanych przez Komisję Europejską wyjaśnień odzyskanie 312 mln euro dotacji będzie jeszcze trudniejsze.