Odwiert Rogity-1 ma ponad 2,7 tys. metrów, ale gaz odnaleziono na głębokości ponad 500 m. Z odwiertu pobrano rdzeń, który posłuży do dalszych badań. Mają one potrwać 3 – 4 miesiące. To już drugi odwiert realizowany przez te spółki w naszym kraju. W 2011 r. w odwiercie Lewino odkryły one gaz na głębokości ponad 1 tys. metrów. Teraz Talisman Energy zamierza poszukać gazu łupkowego na miejscu trzeciej wspólnej koncesji w Polsce. To Szczawno, gdzie zostanie wykonany odwiert Szymkowo-1. Jeśli i ten zakończy się sukcesem, obawy części ekspertów dotyczące wysokiego ryzyka i małej opłacalności polskich złóż gazu łupkowego okażą się nieuzasadnione. Pojawiły się one w lutym tego roku, po tym jak efektów nie przyniosły dwa odwierty wykonane przez ExxonMobil w IV kw. 2011 r.

Reklama

Wcześniej fiaskiem zakończyły się też poszukiwania 3Legs Resources i BNK Petroleum. Odnalezienie gazu łupkowego przez spółki Talisman Energy i San Leon to dowód na to, że na Pomorzu znajdują się duże pokłady tego niekonwencjonalnego surowca. Szczególnie że w zeszłym roku w tej części Polski, w Lubocinie gaz łupkowy odnalazł PGNiG.

O tym, że Pomorze to najbardziej perspektywiczny rejon poszukiwań, jest też przekonany Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa. Dlatego jak poinformował w zeszłym tygodniu, strategia obrana przez resort przewiduje koncentrację działań na obszarze północnej Polski, tak aby jak najszybciej można było rozpocząć wydobycie surowca.