W ten sposób całość udziałów w spółce produkującej telefony komórkowe znajdzie się w rękach Sony. Szwedzko- japońskie joint venture powstało w 2001 roku. Połączono wtedy przynoszące straty działy komórkowe obu koncernów. Obecnie Sony Ericsson jest szóstym największym komórek na świecie.
W oświadczeniu przesłanym prasie, Ericsson stwierdza, że rynek telefonii komórkowej zmienił się diametralnie wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na smartfony.

Reklama

Hans Vestberg powiedział: "Dziesięć lat temu stworzyliśmy spółkę łącząc doświadczenie Sony w sferze urządzeń osobistych z technologiami telekomunikacyjnymi Ericssona. Pozwoliło to rozwijać telefony, jako urządzenia dla każdego. Obecna zmiana pozwoli Sony na produkcję większej liczby zróżnicowanych urządzeń".

Jak podaje agencja Reutersa, obie spółki nadal będą ze sobą rozwijając technologie komunikacji bezprzewodowej między różnymi typami urządzeń. Na tej działalności zamierza skoncentrować się Ericsson.

Wraz z udziałami Sony przejmie także szereg patentów, należących do tej pory do wspólnego przedsięwzięcia.

Decyzja o transakcji została zatwierdzona już przez zarządy obu firm. Obecnie czeka na potwierdzenie ze strony regulatorów rynkowych zatwierdzenie przez urzędy antymonopolowe. Proces sprzedaży akcji zakończy się w styczniu 2012.