Komisja Europejska w związku z pojawieniem się Ecoli będzie wypłacała rekompensaty dla producentów warzyw, którzy z tego powodu ponieśli straty. Agencja Rynku Rolnego oszacowała, że w przypadku Polski wynoszą one ok. 56 mln euro.

Reklama

Odszkodowanie przysługuje w odniesieniu do warzyw, które zostały wycofane z rynku, czyli przekazane na pasze lub na cele charytatywne, zebrane zanim dojrzały i zniszczone (tzw. zielone zbiory) lub też pozostały niezebrane w okresie od 26 maja do 30 czerwca br. Mogą się o odszkodowania ubiegać producenci ogórków, sałaty, pomidorów, endywii, papryki słodkiej, cykorii oraz cukinii.

Polscy producenci sygnalizowali, iż straty są spowodowane głównie z powodu niezbierania warzyw lub też zebrania ich przed terminem. Mniej rolników zgłosiło straty z powodu wycofania produktów z rynku. Wstępne zgłoszenia o stratach Agencja Rynku Rolnego otrzymała przede wszystkim od rolników indywidualnych - wyjaśnił minister. Największe straty występują w przypadku produkcji pomidorów i ogórków.

Producenci, którzy wykażą straty, będą mogli dostać maksymalnie w przypadku produkcji pomidorów - 33,2 euro za 100 kg, sałaty - 38,9 euro za 100 kg, ogórków - 24,0 euro za 100 kg, papryki - 44,4 euro za 100 kg; cukinii 29,6 euro za 100 kg. Jednak nie wiadomo, ile faktycznie dostaną rolnicy, bowiem jeżeli straty we wszystkich krajach UE przekroczą 210 mln euro, nastąpi redukcja odszkodowań proporcjonalnie do poniesionych strat.

Pieniądze za straty Agencja będzie wypłacała do 15 października br.Sawicki zaznaczył, że we wtorek odbędzie się rada unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu, na której ponownie zostanie poruszona sprawa rekompensat. "Z pewnością będziemy dyskutowali na temat dodatkowych środków, bo 210 mln euro nie wystarczy" - podkreślił minister.