>>>Ten program rozliczy cię z fiskusem

Reklama

Do 14 kwietnia pasażerowie PKP Intercity mogą zgłaszać uwagi do nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu 2011 r. - poinformowała w środę rzecznik spółki Małgorzata Sitkowska. Przewoźnik może uwzględnić część uwag w czerwcowej korekcie rozkładu.

Rzeczniczka dodała, że pasażerowie, którzy chcieliby zgłosić propozycje zmian mogą wypełnić formularz udostępniony na stronie internetowej przewoźnika. "W formularzu zgłoszeniowym przewoźnik wyodrębnił kilka kategorii, według których będzie można proponować zmianę, są to na przykład: godziny kursowania, możliwe skomunikowania na trasie czy dodatkowe postoje pociągów. Zarówno dla PKP Intercity, jak i pasażerów biorących udział w akcji bazą do pracy będzie obecnie obowiązujący rozkład jazdy" - poinformowała Sitkowska.

Nadesłane przez pasażerów propozycje mogą być uwzględnione w rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywać od 11 grudnia 2011 r. lub w korekcie rocznego rozkładu, która przypada na 1 czerwca 2012 r. Rzeczniczka poinformowała, że podczas poprzednich konsultacji do przewoźnika wpłynęło ponad 1,2 tys. wiadomości z komentarzami na sezon 2010/2011.

>>>Sam stwórz rozkład jazdy

Tworzenie rocznego rozkładu jazdy pociągów rozpoczyna się w styczniu, gdy zapadają pierwsze ustalenia związane z ofertą połączeń międzynarodowych. W lutym - wstępny zarys rozkładu jazdy dla wszystkich pociągów na podstawie przekazanych przez zarządcę infrastruktury (czyli PKP PLK) informacji dotyczących czasów przejazdów na poszczególnych liniach. Pod koniec marca i w kwietniu do zarządcy infrastruktury trafiają wnioski przewoźników o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie jazdy. Od maja do sierpnia PKP PLK konstruuje i wraz z przewoźnikami koordynuje rozkłady.

We wrześniu PKP PLK przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy do akceptacji i poprawek. Ostatecznie w listopadzie zarządca infrastruktury daje przewoźnikom zatwierdzone trasy, jakie będą obowiązywały w nowym rozkładzie dla konkretnych pociągów. Nowy rozkład jazdy - jak w całej zachodniej Europie - wchodzi w życie zawsze w drugą niedzielę grudnia każdego roku.